Lidovky.cz

Poslední slovo

Poslední slovo Ondřeje Neffa: Silný názor


Ondřej Neff | foto: Lidovky.cz

Premium
Ano, mám silný názor na slepičí vejce. Zatleskal jsem sněmovně, že posunula dál návrh zákona o zákazu klecového chovu slepic. Tleskal jsem v souladu se zásadou, že správné je to, co odpovídá mému názoru, tím spíš, když je to názor tak silný, jako je ten vzhledem k slepičím vejcím.

Sdílíme ho i v rodině a žena by mi uši utrhala, kdybych přinesl domů jinou krabici než tu správnou, s vejci snesenými slepicemi volnými, na svobodě kdákajícími. Ostatně, máme takové skoro před očima, v sousedství chovají hejno slípek i s kohoutem, hlídá to pejsek, je na to krásný bukolický pohled.

Autor:

No a pak padnu na Facebooku na příspěvek pana Víta Kučíka, dlouho v Itálii pobývajícího:

Poslední slovo Ondřeje Neffa: Nejsou tam

„Zhruba před 30 lety se zde v Itálii klecová forma chovu slepic zaváděla jako pokroková, hygienická a ohleduplná alternativa, protože předtím byly slepice v halách namačkané ne sebe, vyčerpané a vystresované neustálým bojem s vrstevnicemi o místo u napajedla, brodily se neustále ve vlastních výkalech a predátorky oklovávaly slabší kusy.

V kleci byly v čistu a suchu (odpad propadával ihned dolů), méně se mezi nimi přenášely nemoci, vejce snášely do čistého, měly individuálně zaručenou porci granulí a vody (odpadá boj se silnějšími), a hlavně jim klec zaručovala individuální prostor a bezpečí před ostatními slepicemi.

Uplyne generace, v klecích vidí emotivně naladěná masa konzumentů symbol slepičího utrpení, a slepice se masově stěhují zpátky na zem, do výkalů, do přímého kontaktu jedna s druhou. Konzumenti si spokojeně připlácejí za vejce ‚allevamento a terra‘ (chov na zemi) cca 10–25 % navíc s hřejivým pocitem humánního vztahu ke zvířatům. To je dokonalé win-win.

Karmické kolo udělalo další otočku...“

Dočetl jsem a říkám si: a sakra, Facebook, to mi zase nějaký rejpal boří můj silný vaječný názor. Pravdu má klasik veřejného hlasu, když vyzýval k zákazu všech těch internetů! Nahlodaný jsem ale zůstal a pak se mi dostal do ruky podklad pro představenstvo komory veterinárních lékařů. S čísly. V klecích po deseti kusech zahyne 0,6–0,7 % slepice měsíčně. Ve velkých klecích s větším množstvím slepic zahyne 1–2 % měsíčně. Ve volném chovu v roštových halách je to 1–4 % v důsledku úrazů, udušení na hromadách nebo ve snáškových hnízdech. Nejhorší je to ve volném chovu ve voliérách, kde je velké množství nosnic, a tudíž je tu obrovský sociální tlak a při vysoké a členité technologii je velké množství úrazů.

Poslední slovo Ondřeje Neffa: Čerstvá zkušenost

Silný názor mi pukl, jako když se šlápne na vyfouknutou vaječnou skořápku. Jaké je jiné řešení? Nabídnu alternativní silný názor: vypustit slepice do přírody, ať klovou a snášejí všude, kde je napadne, jako je to v mém sousedství.

Jenže pak by svět byl samá slepice a vajíčko by stálo pětistovku. Zatracené silné názory… Není pohodlnější nemít žádný a pochutnávat si na smažených vejcích?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.