Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Bez roušky jako bos. Změní pandemie koronaviru zaběhlá paradigmata?

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Znáte Libici nad Cidlinou? Ze školy každý ví, že tam do svého vyvraždění v září 995 sídlili Slavníkovci. Dnes tam stojí základy jejich kostelů a pomník. Je to sousoší bratrů i světců Vojtěcha a Radima. Našince zaujme, že ty alegorické sochy – nikdo neví, jak ti dva skutečně vypadali – zobrazují oba středověké vzdělance bosé.
  21:46

Média nyní připomněla, že právě před 60 lety vyhrál na olympijských hrách v Římě maraton Abebe Bikila. Tuší dnes vůbec někdo, že slavný etiopský vytrvalec tehdy běžel bos? Tak, jak byl naučený a zvyklý?

Dnes si ani nepřipouštíme, že by lidé chodili bosi. Když už, tak původní obyvatelé Amazonie, Andamanských ostrovů či Papuy, ale to není dohromady ani milion lidí.

Povinnost nosit roušky venku je zpět, dva metry od ostatních si je mohou lidé sundat. Kdy je musí nosit i v autě?

Nechystá podobnou změnu paradigmatu i pandemie korony? Nepřijde doba, kdy člověk bez roušky bude působit asi jako na dnešní mládež bosý Abebe Bikila? Zní to provokativně, přitažené za vlasy. Snad každý přece doufá v návrat do normálu, do světa před únorem 2020. Opírá se o zprávy, že účinná vakcína je už už připravená, že pak nastane obrat a koronavirus bude přinucen k bezpodmínečné kapitulaci. A potom se konečně zbavíme roušek a všeho, co nás deptá.

Autor těchto řádek se na to logicky těší též. Ale jak si v životě zvykl na zdravou skepsi a čte v různých zdrojích, začíná se mentálně připravovat i na horší možnosti.

Virolog Christian Drosten je jednou z tváří německého „boje s koronou“, poradcem kancléřky a de facto veřejným intelektuálem. I on si připouští takové otázky. Nedávno řekl pro týdeník Die Zeit: „Kdyby se z nějakého důvodu vývoj vakcíny nezdařil, musíme sázet na opatření typu omezení kontaktů.“

Ještě příměji to sdělila španělská viroložka Margarita del Valová: „Budeme si muset zvyknout na nošení roušek a přijetí dalších opatření na pár let a integrovat je do našich životů.“ Tak ji citoval server Novinky.

Policejní šéf: Nastal čas zpřísnit tresty. Za nenošení roušky hrozí pokuta až tři miliony korun

Různé dějinné situace přinášely zlomy v technologiích, zvycích i společenských konvencích. První světová válka přivedla ženy do profesí dosud vyhrazených mužům, kteří rukovali na frontu (průvodčí). A pohřbila dámské korzety ve prospěch podprsenek. Finančník a filantrop Bernard Baruch v roce 1917 vyzval Američanky, aby korzety nahradily podprsenkami a tím uvolnily důležité textilie pro válečné účely (padákové hedvábí). Uspěl.

Uspějí dnes výzvy ke stálému nošení roušek? De facto k tomu, že takto vznikne nový normál, kdežto ten starý už obnoven nikdy nebude? Budou za čtvrtstoletí působit lidé bez roušek asi tak, jako na nás dnes působí bosé postavy světců Vojtěcha a Radima?

Je užitečné si takové otázky klást. Člověk předejde vlastnímu zklamání. A nebude si o všech kriticích „opatření“ myslet, že jsou to úplní magoři.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.