Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Rozvolňování se blíží. Přijde obdoba ‚divokých dvacítek‘?

Prázdné restaurace, ilustrační snímek.

Prázdné restaurace, ilustrační snímek. foto: Martin Veselý, MAFRA

Názor
Praha - Vzpomínáte ještě na to, jak někteří předvídali, že po pandemii nebude kam zajít na pivo a že víc než polovina hospod znovu neotevře? Že tu zbyde jen spálená země, která se už nikdy z uzavření ekonomiky nevzpamatuje? Tohle jsme slyšeli na jaře 2020. Uplynul rok a prognózy postavené na celkem solidních průzkumech vypadají úplně jinak.
  8:00

PŘEHLEDNĚ: Velké rozvolnění po týdnech. V pondělí otevřou další školy a školky, od 10. května i obchody

Například z údajů Plzeňského prazdroje ze zhruba poloviny hospod v Česku, kam dodává své pivo, to vypadá tak, že jich znovu otevře asi 78 procent. Tedy jakmile to bude možné. Dvacet procent se ještě rozhoduje a jen dvě procenta jsou rozhodnuty neotevřít. Česká národní banka očekává ve druhém pololetí letošního roku rekordní meziroční růst HDP a ekonomové odhadují, že lidé vezmou úspory, které nahromadili po dobu pandemie, a začnou rychle kupovat všechno možné.

Odhady růstu jednotlivých ekonomik zvyšuje OECD i další instituce. Ekonomická nálada v Evropské unii se dostala v dubnu na předkoronavirovou úroveň, ve Spojených státech očekávají rekordní růst. Část odborníků i novinářů už spekuluje o tom, že přijde obdoba divokých dvacátých let minulého století. Nálada se úplně obrátila, z ubrečeného pesimismu (který ovšem někteří využívali k tomu, aby tím podpořili své žádosti o státní pomoc) přecházíme k nezřízenému optimismu. Obojí je velmi lidské a přirozené, ale není dobré se nechat těmito představami úplně řídit.

Všechny obchody mohou otevřít od 10. května. Naopak restaurační zahrádky zůstanou zavřené

Ano, může přijít obdoba „divokých dvacítek“, a pokud si budeme myslet, že přijde, tak skutečně přijde. Optimismus roztočí ekonomiku, ať je oprávněný, či není. Zároveň je ale třeba připomenout, že ve dvacátých letech začali lidé poměrně rychle brzdit. A historické statistiky naznačují, že se všeobecně po pandemiích a válkách neutrácelo tolik, kolik si myslíme. Změnila se ovšem společnost, lidé méně věřili racionálním argumentům a zatvrdili se. Což pak vedlo v meziválečné době k nepěkným politickým koncům. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.