Lidovky.cz

Ostře sledovaná anonymita

Česko

Chcete si napsat vlastní heslo do internetové Wikipedie? Nedělejte to z firemního počítače

Někdo na ministerstvu průmyslu a obchodu nemá rád liberální novináře. Zato mu imponuje Miroslav Kalousek. V Armádě České republiky se snaží zlepšovat veřejný obraz lidovců a v ČEZ se intenzivně věnují slangovým označením homosexuálů. Odkud že se tyto informace vzaly? Ani ze „zdrojů, které si nepřály být jmenovány“, ani z uniklých zpráv úřadů, ale pouhým porovnáním stop, které za sebou nechávají v kyberprostoru firemní počítače. Shodou okolností můžeme tyto údaje získat z projektu, který symbolizuje anonymitu, ale i spolehlivost webu - z encyklopedie Wikipedie.

BBC: Břídil Bush

Porovnávání IP adres, uskupení pár čísel, nebylo složité ani v počátcích internetu. Nyní však nastupuje nová éra, kdy pomocí jednoduchého on-line nástroje zjistíme, zda to či ono heslo neupravovala zrovna velká firma nebo politická strana ke svému prospěchu. Vděčíme za to čtyřiadvacetiletému studentovi Virgilu Griffithovi, výzkumníkovi ze Santa Fe Institute v Novém Mexiku. O prázdninách napsal za dva týdny program, který přivodil bolehlav CIA, americkým republikánům i demokratům, BBC, ale především mnoha nadnárodním korporacím.

Jeho úvaha byla prostá. Loni se provalilo, že několik amerických politiků si z kanceláří Sněmovny reprezentantů upravovalo svá biografická hesla k lepšímu. Jak se na to mohlo přijít? Vždyť editace hesel na Wikipedii je přeci anonymní. To je ovšem jen částečná pravda. Podepisovat se sice nikde nemusíte, ale u jednotlivých změn hesel zůstává zaznamenána IP adresa vašeho počítače.

Griffith netvrdí, že uvedením své aplikace Wikipedia Scanner vymyslel něco převratného. Sám jen přiznává: „Všechno jde lépe, děláte-li to ve velkém a automatizovaně.“ A tak i učinil. Stáhl si kompletní encyklopedii a vypreparoval z ní desítky milionů editací, které nyní můžete na jeho webu porovnat s přidělenými IP adresami firem. Výsledek? Víme, že kdosi z centra republikánů překřtil „okupační síly“ v Iráku na „osvobozující síly“. Nějaký aktivista z ústředí demokratů zase označil ultrakonzervativního moderátora Rushe Limbaugha za idiota a miliony jeho příznivců za „retardované“.

U stran se ideologie promíjí, jinde je to ale problém. CIA nemá co připisovat „Wahhhhhh!“ ke kandidatuře Mahmúda Ahmadínežáda na íránského prezidenta, pochroumané pověsti BBC jistě neprospěje změna prostředního jména George Bushe z Walker na Wanker (břídil). I firmy se činí. Pro Američany je zatím asi největším úlovkem firma Diebold. Tento dodavatel hlasovacích strojů totiž vyhodnotil, že do corporate identity nepatří pravdivé informace o poruchách přístrojů při volbách a už vůbec ne zvažovaná podpora Republikánské straně, a vše smazal.

Internetová energie ČEZ Griffithova stránka porovnává jen anglicky psanou Wikipedii. Zatím. Jenže už nynější možnost „ručního“ porovnání IP adres a editovaných hesel může být zajímavá i pro české šťouraly. Dozvíme se například, že české stranické sekretariáty vůbec ještě Wikipedii nevzaly na vědomí. Na rozdíl od amerických či britských stran jim nijak nelichotivé poznámky u jejich lídrů nevadí.

To už ale neplatí pro ministerstva. Na průmyslu a obchodu sedí vylepšovatel životopisu Miroslava Kalouska na Wikipedii - maže údaje o tom, že rezignoval na post předsedy hospodářského výboru po podání trestního oznámení na jeho ženu kvůli neplacení dědické daně. Liberální novináře nejspíš považuje za exhibicionisty. Proč by jinak v biografii Miloše Čermáka připisoval větu: „Jeho dávným snem bylo mít své vlastní heslo ve Wikipedii.“ I v armádě se činí a vylepšují lidovcům internetový profil.

Neméně zajímavé jsou aktivity zaměstnanců ve velkých českých firmách. Z namátkového porovnání IP adres tuzemských korporací a historie hesel na Wikipedii může zaujmout touha jistého pracovníka ČEZ - slangová označení homosexuálů „homokláda“, „řiťopich“, „hulibrk“ se snažil rozšířit o pozoruhodné tvary „homoděj“ a „kuřbuřt“, přičemž poslední dodaný výraz „teplomet“ snad nese stopy fantazie energetika.

Na pomoc Walesovi

Pro zakladatele encyklopedie Jimmyho Walese je nová možnost dozoru nad průhledností hesel první dobrou zprávou po několika letech. Unikátní a demokratický projekt totiž dodnes provázejí porodní bolesti. Když před šesti lety vznikl, Wales rozhodně nedoufal v 7,5 milionu článků v asi 250 jazycích (anglická Wikipedia stále roste o 1700 článků denně!). S naprostou demokratičností se ale pojí průměrný vkus a nulová kontrola chyb.

Editor expertní tištěné encyklopedie Britannica Dale Hoiberg si kdysi odplivl, že ve Wikipedii je text o hurikánu Frances pětkrát delší než text o čínském umění a popis seriálu Coronation Street dvakrát delší než biografie Tonyho Blaira. Vandalství a chybovost vedly k tomu, že anarchii nahradil tým editorů, kteří rozhodnou, zda heslo propustí, nebo ne. Konfliktní hesla jsou dokonce zamčená pro další přispěvatele. Nyní si Wales může trochu oddychnout. Cílené přibarvování a nejapné poznámky z ústředí organizací a velkých firem díky Virgilu Griffithovi nejspíš ustanou.

***

WikiScanner Virgila Griffitha najdete na http://wikiscanner.virgil.gr/

O autorovi| David Klimeš novinář

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.