Lidovky.cz

Šalounův ateliér se otevírá

Česko

Ve Slovenské ulici v Praze 10 byl po rekonstrukci znovuotevřen ateliér význačného českého sochaře Ladislava Šalouna.

PRAHA Poté, co vyhrál soutěž na pomník Mistra Jana Husa pro Staroměstské náměstí v Praze, rozhodl se sochař Ladislav Šaloun postavit podle vlastního návrhu nový ateliér. Od roku 1911, kdy velký a malý ateliér, salon, slovácká jizba, vestibul, zázemí i byt pro hlídače a také „okultistický sklep“ začaly sloužit coby společenské středisko umělců velkých jmen, zažila pozoruhodná stavba dlouhou historii.

Mezi ty, kteří do Šalounova ateliéru chodívali, byli například Otokar Březina, František Bílek, Alfons Mucha, Ema Destinnová, Jan Kubelík a další příslušníci pražské bohémy. Josef Váchal v Pamětech připomíná, že ve sklepě ateliéru se „pořádaly velké seance, hraničící s magickými obřady“.

a poté již dostanou příležitost profesoři, které, jak vedení AVU doufá, tato nabídka zaujme.

Ateliér Ladislava Šalouna léta chátral, Akademie výtvarných umění od chvíle, kdy jej koupila, připravovala rekonstrukci. Ta začala pod vedením ing. arch. Michala Bartoška loni v září. Náklady na ni ve výši 18,3 milionu korun byly hrazeny z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a z rozpočtu AVU (celkem i s koupí a projektovými pracemi cca 25 milionů Kč).

Aby se investice smysluplně vrátila, je třeba „rozjet“ nejen výuku, jež tu bude mít zřejmě originální charakter, ale také zapojit obyvatele městské části a okolí, to znamená připravit zajímavý program i mimo výuku. Doposud tento architektonický skvost vyhledávají spíš cizinci.

Prostor pro hostující profesory

Ještě secesní stavba s mnoha symbolistními prvky v kontextu vinohradské zástavby rozhodně vybočuje i dnes, je ovšem ojedinělá i v evropském kontextu. Mohutný objekt s velkolepým interiérem ateliéru, zvnějšku zdobený reliéfy v průčelí i na vedlejší obytné vile dokonale ladí s koncepcí zahrady. Mnoho z původních originálních detailů bylo časem zničeno, přesto impozantní stavba stále poutá pozornost. Když před šesti lety Akademie výtvarných umění v Praze ateliér Ladislava Šalouna od Nadace Českého fondu umění získala, rozhodla se využít jej k vytvoření nového výukového programu hostujícího profesora (dosud tento institut na AVU neexistoval). S podporou transformačního a rozvojového programu ministerstva školství a s předpokládaným přispěním z grantových prostředků by se měl rozvinout pravidelný cyklus hostování významných pedagogů prestižních světových škol. Studenti, kteří se do kurzů přihlásí, budou společně v Šalounově ateliéru pracovat vždy tři až čtyři měsíce, v ateliéru se budou profesoři i žáci prezentovat také výstavami. Zatím zkušebně by měl ateliér začít pracovat koncem října, prvním hostem „na rozjezd“ bude patrně slovenský sochař, s nímž vedení AVU začalo jednat. Následovat má „domácí“ Magdalena Jetelová

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.