Lidovky.cz

Zažila bachaře Grebeníčka, dostane Masarykův řád

Česko

UHERSKÝ BROD/PRAHA Za členství v ilegální odbojové skupině Včela si odseděla dva a půl roku v nechvalně známém uherskohradišťském vězení. V neděli převezme jednaosmdesátiletá Anna Honová z Uherského Brodu z rukou prezidenta Václava Klause řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Informaci LN potvrdila sama Honová. „Jsem nesmírně poctěná. Když jsem se to dozvěděla, tak mi stoupl tlak. Dlouho jsem to tajila. I doma jsem o tom řekla až před několika dny. Je to pocit nesmírné pokory,“ prohlásila, ale dál se už o ocenění svých zásluh nechtěla bavit s tím, že je to stále ještě tajné.

Honová patřila v únoru 1948 k aktivistkám lidovecké mládeže. Komunistická policie ji zatkla i s manželem a kolegy ze skupiny Včela. Nejprve ji drželi dvacet měsíců ve vyšetřovací vazbě v Uherském Hradišti, kde z vězňů vynucovali přiznání sadističtí bachaři v čele s vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeníčkem.

Honová spolupracovníky nevyzradila, nakonec jí vyšetřovatelé prokázali jen roznášení protikomunistických letáků. Brněnský soud ji poslal do vězení na 2,5 roku, jejího manžela na bezmála deset let.

„Myslela jsem na své blízké. To mi pomohlo překonat nejtěžší chvilky,“ svěřila se Honová. „Zavřeli vás třeba na dva měsíce do samovazby bez kontaktu s okolím, nebo vyhrožovali, že vaše dítě už nežije,“ vzpomíná žena, která dnes působí jako jednatelka pobočky Konfederace politických vězňů v Uherském Hradišti a jako předsedkyně její revizní komise.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Kolegové z Konfederace politických vězňů mají pro Annu Honovou jen slova uznání. „Je to pro nás taková hodná, ale přísná babička. Jako předsedkyně revizní komise si vede velice pečlivě. Její obsáhlé zprávy jsou vypracovávány do posledního puntíku,“ říká místopředseda konfederace František Šedivý.

Podle předsedkyně organizace Naděždy Kavalírové by Honová měla být „symbolem ženy této země“. „Je velice čestná, pracovitá, pokorná a statečná. Nesnáší křivdy a to ji také dovedlo až do komunistického vězení. Byla odjakživa nepřítelem všech -ismů -nacismu i komunismu,“ popisuje laureátku vysokého vyznamenání Kavalírová.

Honová se aktivně zapojuje do veřejného života i po listopadu 1989. Byla například jednou ze signatářek petice za propuštění nespravedlivě stíhaného a odsouzeného Vladimíra Hučína. V osmdesáti letech kandidovala za stranu lidovou v komunálních volbách.

Slavnostní akt vyznamenávání zasloužilých osobností prezidentem Václavem Klausem proběhne v neděli na Pražském hradě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.