Lidovky.cz

Schuschniggova pozice byla beznadějná

Česko

Rakouský kancléř Kurt Schuschnigg měl jen nepatrný manévrovací prostor, říká profesor Jan Křen z Institutu mezinárodních studií FSV UK.

* LN Jako bezprostřední krok, který vedl Hitlera k anšlusu, bývá popisován záměr tehdejšího rakouského kancléře Kurta Schuschnigga nechat vypsat referendum o nezávislosti země. Bylo tomu skutečně tak?

Bezprostřední podnět to byl, ale anexe Rakouska se připravovala už předtím a v té době už byla v podstatě hotová. Zůstává otázkou, jestli by tehdy většina Rakušanů v plebiscitu vůbec hlasovala. Krátce po anšlusu totiž lidé Hitlera vítali na vídeňském náměstí Hrdinů.

* LN Měl vůbec Schuschnigg nějaký manévrovací prostor pro to, aby zabránil anexi své země?

Prostor měl nepatrný. S podporou Itálie počítat nemohl, protože Mussolini dal od celé záležitosti ruce pryč. Stejně tak bylo po zkušenostech s appeasementem pochybné, že by zasáhly západní mocnosti.

* LN Jak silné postavení měli tehdy v Rakousku národní socialisté?

Rakouský režim byl v té době silně infiltrován nacisty. Hodně lidí se už také začínalo přiklánět na stranu nacistů jako na stranu moci, jak to v takových chvílích bývá. Lze tedy říci, že pozice Kurta Schuschnigga byla téměř beznadějná.

* LN Hrála v celém procesu anšlusu roli skutečnost, že Hitler se narodil v Rakousku?

Hitlerovým záměrem, o kterém psal už ve svém Mein Kampfu, bylo sjednotit všechny Němce. A je třeba si uvědomit, že tato myšlenka nebyla nijak nová. Naopak se formovala už od začátku 20. století. Anšlusem se naplňovaly sto let staré velkoněmecké plány. Jestli v tom hrála nějakou roli i skutečnost, že Hitler se narodil v Rakousku, je otázkou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.