Lidovky.cz

Proč jsme s něčím na štíru

Česko

Jak vzniklo rčení „být s někým nebo něčím na štíru“? ptá se inženýr Tesař z Brna. Odpovídá profesor František Čermák, ředitel Ústavu Českého národního korpusu FF UK a spoluautor Slovníku české frazeologie a idiomatiky.

Úsloví „být s někým na štíru“ vyjadřuje situaci, kdy je dotyčný v dlouhodobém konfliktu s jiným člověkem, nesnáší se s ním. „Být s něčím na štíru“ znamená, že nějakou věc děláme neradi, neumíme ji, případně ji nechceme respektovat. Původně jde zřejmě o astrologický nebo lidový výraz ve smyslu „zrozený ve znamení Štíra“, tedy v době 24. října až 23. listopadu, kdy Slunce prochází právě souhvězdím Štíra. Toto období se obecně shoduje s náladou a aspekty podzimního období, které bylo vždy symbolicky dobou boje se smrtí, kdy příroda odumírá.

Toto nepříjemné a nepříznivé období se asociovalo se zlými a svárlivými vlastnostmi zrádného štíra - tedy zvířete, kterému je radno se vyhnout. Tyto neblahé asociace, dnes už mrtvé, se pak přenášely i na člověka narozeného v této době, a mělo se za to, že je jimi poznamenaný.

Štírem se ovšem původně nemyslel ten dnešní, cizokrajný škorpion, který „zákeřně“ zabíjí kořist jedovým ostnem na konci ocasu. Daný název se v češtině napřed užíval pro krtonožku, ba i krysu a další zvířata. Samotné slovo štír pochází ze slovanského jaščur, ščúr, které pravděpodobně vzniklo z indoevropského kořene skeu- (škrábat, hrabat, skrývat). V některých krajích se lidové označení „ščur“ pro krysu udrželo dodnes.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.