Lidovky.cz

Troubení vuvuzel už nikdo nezastaví

Česko

JOHANNESBURG/PRAHA Ne že možná nebudou. Vuvuzely budou!

O víkendu prezident organizačního výboru mistrovství světa Danny Jordaan připustil, že šílené monotónní troubení při zápasech na jihoafrickou vuvuzelu možná skončí.

Dnes je zřejmé, že se tak nestane. Co na tom, že fotbalistům na trávníku třeští hlavy, že neslyší pomalu ani sebe sama? Co na tom, že protestují trenéři a durdí se televizní společnosti i mnozí diváci?

Vuvuzely budou znít a pravděpodobně i ničit ušní bubínky na šampionátu dál.

Mluvčí organizačního výboru: Vuvuzely lidé milují!

Do věci se nejprve vložil mluvčí organizačního výboru Rich Mkhondo. „Vuvuzela nebude nikdy zakázána!“ hřímal. „Milují ji lidé na celém světě.“

Jeho názor vzápětí podpořil prezident Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter. „Měli bychom snad zakazovat tradiční způsoby fandění pořadatelské země?“ ptal se.

Potíž vuvuzely tkví ale i v tom, že její vřeštění se blíží až k hladině 130 decibelů. Což je hranice označovaná téměř za práh bolesti. A hodnota jednoznačně škodící lidskému organismu.

„Když zvuk přesahuje 100 decibelů, může poškození sluchu nastat už po 15 minutách,“ píše se dokonce v prohlášení firmy Phonak, předního výrobce naslouchacích pomůcek. Což podepisuje i Zdeňka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu. „130–140 decibelů je skutečně hodnota, při níž může dojít k poškození sluchového aparátu,“ tvrdí.

V Africe navíc momentálně vrcholí chřipková epidemie.

„Právě foukáním do vuvuzel se mohou rozprašovat po stadionu i chřipkové viry,“ líčí Ruth McNerneyová z londýnské školy Zdravovědy a tropické medicíny.

McNerneyová se zúčastnila i studie, během které testovali dobrovolníky s vuvuzelami.

Výsledek?

Z konce trubek vylétaly kapénky, které mohly obsahovat viry chřipky a poletovat vzduchem hodiny.

„Ještě větší nebezpečí ale hrozí divákům i hráčům v podobě ztráty sluchu,“ varuje Maggi Soereová z Pretorijské univerzity. „Doporučuji jim proto nosit během zápasů ucpávky uší.“ Přežil i mexickou chřipku...

Jeden z fanoušků Ricardo Avila z Mexika se ale jen směje. „Přežil jsem mexickou chřipku, tak přežiju i tohle...“

Psycholog Jeroným Klimeš se nad nastíněným problémem zlehka usmívá.

„Tohle troubení je normální aktivační mechanismus. Vyvolává adrenalin. Když se třeba ve válce šlo do boje, tak se pro změnu bubnovalo, aby se zahnal strach a úzkost.“ Klimeš vuvuzely bere čistě jako jihoafrický folklor a připomíná, že fotbalisté si vlastně nemají na co stěžovat.

„Vždyť jsou to moderní gladiátoři či, chcete-li, hodně dobře placení otroci,“ vykládá.

„Jsou na hřišti od toho, aby kopali a drželi hubu. I když na tribunách třeba stádo volů troubí jako na lesy...“

***

CO JE VUVUZELA

Tradiční oblíbená trubka fotbalových fanoušků na africkém kontinentu vyvolala během světového šampionátu řadu stížností. Hráčům, trenérům, divákům či televizním společnostem vadí během zápasů její monotónní bzučení převyšující snesitelnou hladinu zvuku.

Zhruba metr dlouhý plastový nástroj se prodává v různých barvách a symbolizuje fotbal v Jihoafrické republice.

22 tisíc trubek vuvuzela bylo prodáno hned v den, kdy se rozhodlo, že JaR bude hostit mistrovství světa.

Vuvuzela

Vuvuzely se na konci 90. let staly při fotbalových zápasech populární natolik, že je od roku 2001 masově produkuje společnost Masincedane Sport.

ZTRÁTA SLUCHU

Vuvuzela může mít trvalé dopady na zdraví lidí, její hlasitost měřená v decibelech způsobuje zvonění, pískání či hučení v hlavě nebo uších.

Spolehlivě přehluší jakýkoliv jiný nástroj fanoušků.

Nejhlasitější nástroje

Trubka vuvuzela

až 127 db

Klakson na vzduch

123,6 db

Velký buben

122,2 db

Obyčejná píšťalka

121,8 db

Nebezpečné hladiny zvuku

Tato hladina zvuku může sluch poškodit po více než jedné vteřině.

Riziko poškození sluchu se vyskytuje už od této hladiny zvuku.

Zdroj: Reuters

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.