Lidovky.cz

Vyplácí se státu hazard? Studie ukáže

Česko

Ministerstvo financí chce zjistit, zda příjmy plynoucí z hazardu odpovídají výdajům na léčbu patologických gamblerů

ČESKÉ BUDĚJOVICE Stát se možná po letech konečně dozví, jak dobrý je hazardní hráč. Ministerstvo financí se poprvé od roku 1990 vážně zabývá myšlenkou, že by si nechalo zpracovat studii, která by porovnala příjmy státu plynoucí z hazardu s výdaji na léčbu patologických hráčů a dalšími, takzvaně celospolečenskými škodami.

Výsledek by měl ukázat, nakolik se Česku vyplácí pověst jakéhosi „Las Vegas“ Evropy, v němž je v oblasti hazardních her povoleno prakticky vše. Podobnou studii už dlouho požaduje mimo jiné dnešní poslanec za Věci veřejné a bojovník proti hazardu Josef Novotný. Podle Novotného totiž osm miliard korun, které hazardní firmy ročně odvedou do rozpočtů obcí či na veřejně prospěšné účely, představuje zlomek nákladů státu vynaložených na alespoň částečnou likvidaci škod. „Osobně se na základě nejrůznějších zahraničních výzkumů a vlastních zjištění domnívám, že hazard stojí Česko při dnešní legislativě až 40 miliard korun ročně, tedy pětinásobek částky, kterou z hazardu získá,“ řekl LN Novotný.

Kolik stojí léčba Do výdajů je podle něj třeba započítat kriminalitu různými způsoby spojenou s hazardem, léčbu patologických hráčů, rozpad rodin či hrozbu praní špinavých peněz.

„Fakt, že Česko nemá na rozdíl od Slovenska a dalších zahraničních států ani po dvaceti letech vlastní studii, která by vyčíslila škody z hazardu, není náhoda. Politikům, podléhajícím hazardní lobby, by se její výsledky nehodily do krámu,“ dodal Novotný.

Úředníci na ministerstvu se ho tentokrát chystají vyslyšet. „Ministerstvo financí souhlasí s názorem, že komplexnější studie pro důsledné prozkoumání této problematiky je potřebná,“ řekl LN mluvčí úřadu Radek Ležatka. Ministerstvo proto v nejbližší době zadá studii, která by společenský fenomén hazardních her prozkoumala blíže i z pohledu nákladů státu. „Státní dozor nyní analyzuje možné způsoby zadání této studie,“ uvedl mluvčí Ležatka.

Český hazardní ráj České zákony v oblasti hazardu patří k nejbenevolentnějším na světě. Například u nás funguje 190 kasin, zatímco v sousedním Rakousku jen 12. Loni připadal jeden výherní hrací automat na 170 Čechů, ve Francii stejný přístroj připadá na 18 tisíc obyvatel. V naprosté většině zahraničních zemí ale především není možné, aby blikající „bedýnky“ byly jako v Česku součástí prakticky každé venkovské hospody.

Loterijní společnosti na druhou stranu argumentují tím, že Česko sice vede světový žebříček v počtu automatů a kasin na hlavu, za hazardní hry ale neutrácíme víc než obyvatelé dalších evropských států. „Například Britové prosázejí sedmkrát více,“ řekl už dříve LN mluvčí společnosti Sazka Zdeněk Zikmund. Zatímco ve Velké Británii se nejvíce peněz prosází v kurzových sázkách a v jižní Evropě v loteriích, z pohledu státu lépe kontrolovatelných, Češi přes polovinu z prosázených 100 miliard ročně naházejí právě do všudypřítomných automatů a videoterminálů.

Směšné je z pohledu západních zemí i zdanění firem podnikajících v hazardu. Příkladem může být Vídeň, která od provozovatelů automatů vybrala loni přes 1,6 miliardy korun, zatímco Praha získala ze stejných poplatků jen 189 milionů.

Když se k částce připočtou odvody provozovatelů hracích přístrojů v Praze do kultury a sociální péče, stoupne zisk hlavního města na 270 milionů, což je šestkrát méně, než vydělá Vídeň. „V Rakousku však mají automaty několikanásobně větší tržby než u nás,“ řekla LN mluvčí společnosti Synot Magda Pekařová. Proto si prý může Vídeň dovolit vybírat vyšší poplatky.

***

TŘIKRÁT PROTI AUTOMATŮM

* Tento týden projednají poslanci v prvním čtení hned tři návrhy, jak dvacet let starý loterijní zákon změnit: vládní, z dílny ČSSD a pražského zastupitelstva. * Ve všech případech jde o snahu hazard více regulovat, ale i zdanit. Kritici současného loterijního zákona jsou přesvědčeni, že pro hazardní firmy je Česko doslova rájem. * Společnosti provozující hazardní hry odvádějí ze zákona 6 až 20 % zisku na veřejně prospěšné účely. Často do nadací, které kvůli tomu založily.

* Poslanec Josef Novotný (VV) navrhuje 20procentní odvody přímo do státního rozpočtu, aby se tak zamezilo možné korupci. * To se nelíbí obcím, ani loterijním firmám. „Pokud má pětinu zisku odvádět i majitel jediného kasina, může to být likvidační,“ tvrdí mluvčí Unie herního průmyslu Andrej Čírtek. * Poslední novelu loterijního zákona, která umožňovala obcím zakázat hazard, vetoval letos prezident Václav Klaus a sněmovna ho už kvůli volbám nestihla přehlasovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.