Lidovky.cz

Lidé lépe splácí dluhy. Třeba proto, aby si mohli půjčit znovu

Česko

  6:20
Splatí starý dluh. A hned si půjčí znovu. Hlavně pro domácnosti, jejichž velkou část příjmů spolknou náklady na bydlení, může být problém pokrýt nenadálé výdaje krátce před výplatou.
Úvěr

Úvěr foto: MAFRA - Tomáš Krist

Podle průzkumu společnosti Confess pro Zaplo Finance je třetina Čechů připravena půjčovat si týden před výplatou. Nárazové výdaje domácností jsou důvodem krátkodobé půjčky u 49 procent dlužníků.

Čtvrtina klientů si půjčuje na úhradu nákladů spojených se začátkem školního roku, platbu kroužků nebo táborů pro děti. Téměř pětina na výdaje spojené s provozem automobilu. Naopak na dovolenou si vezmou úvěr pouhá dvě procenta zákazníků.

Tento trend potvrzují i data úvěrové společnosti Provident Financial. Půjčené peníze lidé sice používají hlavně na stavební úpravy a zvelebení domácnosti, ale nejen to. „Dále na zaplacení nečekaných výdajů, jako je porouchaná lednička, pračka nebo auto,“ říká Ondřej Holoubek z Providentu.

Společnost Zaplo Finance zaregistrovala i další trend. „S určitým znepokojením sledujeme, že mezi podobné problémové výdaje se začínají řadit takzvané nárazové zdravotní výdaje. Vedle bydlení a jídla je totiž většinou nelze odložit,“ říká ředitel Vít Růžička.

Půjčky před výplatou jsou oblíbené také podle údajů společnosti Kruk, která se zaměřuje na správu pohledávek. „Skrývají ale nebezpečí, protože další měsíc mohou výdaje opět převýšit příjmy. Lidé se pak dostanou do začarovaného kruhu a dluhové spirály,“ upozorňuje mluvčí společnosti Markéta Kolářová.

Úvěrový kolotoč

Na první pohled se situace zadlužených Čechů, kteří mají problémy se splácením, v posledních měsících zlepšuje. Díky rostoucí ekonomice a mzdám jsou lidé schopni splácet staré závazky po splatnosti, a to jak dlouhodobé dluhy, například hypotéky, tak krátkodobé půjčky, kam se řadí i kontokorenty či spotřebitelské úvěry. Zádrhel však spočívá například v tom, že lidé se často snaží vypořádat starší závazky, aby si mohli půjčit znovu.

Funguje totiž stále více úvěrových registrů a podle nového zákona o spotřebitelském úvěru musejí být žadatelé důkladněji prověřeni, jinak zkrátka nový úvěr nedostanou. Splácejí se proto i dluhy, které jsou v registrech zapsané několik let, a tudíž jsou po splatnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.