Lidovky.cz

Pozadí kauzy Liglass. Česká firma je šedá struktura, říká kyrgyzský expremiér

Česko

  6:09
PRAHA/BIŠKEK - Pobouření, ale hlavně podezření. Takové emoce vyvolává v Kyrgyzstánu obří obchod tamní vlády s neznámou českou firmou Liglass Trading CZ, která má v zemi postavit 10 vodních elektráren. Bývalý kyrgyzský premiér Felix Kulov poskytl v rozhovoru pro pondělní LN svědectví, že čeští podnikatelé si obstarali nejen dosud nevysvětlenou přímluvu Pražského hradu. Dokázali najít mocné přátele i v nejvyšší kyrgyzské politice. Českou firmu označuje za „šedou strukturu“.

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev (uprostřed) s Michaelem Smelíkem (vpravo). foto: prezident.kg

Proč právě společnost, která dle obchodního rejstříku sídlí v rozpadlé fabrice u Železného Brodu, zakázku za nejméně 12 miliard korun získala? Kulov roli Liglassu pojmenovává nekompromisně: „Je pravděpodobné a věrohodné, že Liglass Trading CZ vystupuje v roli, obrazně řečeno, jakési lokomotivy a krycího prvku,“ říká v exkluzivní rozhovoru pro LN. „Naši úředníci našli peníze a teď je potřebují legalizovat přes ,čestnou evropskou firmu‘, aby nevznikla žádná podezření,“ dodává Kulov.

Premiér z let 2005 až 2007 popisuje kontakty českých podnikatelů s kyrgyzskými politiky.

Kulov patří k nejzkušenějším kyrgyzským politikům. Navzdory zkušenostem ho před dvěma lety zaskočil politik z jím řízené strany Ar-Namys. Tehdejší poslanec Kabanyčbek Tumanov se bez vědomí Kulova v roce 2015 vypravil za tehdejším vicepremiérem a stranickým kolegou Valerijem Diljem s návštěvou z Česka.

„Dill mi tehdy řekl, že Tumanov k němu přivedl Čechy a garantoval, že to je solidní firma, která má v úmyslu rekonstruovat tepelnou centrálu a postavit plazmovou pec, kde se bude spalovat veškerý odpad,“ vzpomíná Kulov.

Obchod s odpadem nevyšel. Naskytla se ale příležitost v oblasti energetiky. Vicepremiér Dill podle Kulova Čechům doporučil, aby se zaměřili na výstavbu menších hydroelektráren. Dill ale posléze kontakt s poslancem Tumanovem, který za ním české podnikatele přivedl, přerušil. Expremiér Kulov je přesvědčený, že již před dvěma lety se na dveře kyrgyzského trhu dobouchávali podnikatelé, kteří dnes vystupují za firmu Liglass Trading CZ – její majitel Michael Smelík a ředitel Jiří Vojtěchovský.

„Přesná jména firem si nepamatuji. Ukázalo se ale, že název firem se za dva roky sice změnil, avšak lidé zůstali stejní. Jde o stejnou šedou strukturu,“ popisuje Kulov.

Rozhovor s expremiérem Kyrgyzstánu Felixem Kulovem o kauze Liglass najdete v pondělním vydání LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.