Lidovky.cz

Až půlka mužů v Česku chce na rodičovskou, brání jim nižší příjmy žen

Česko

  7:36
PRAHA - Karel (30) by rád šel na rodičovskou dovolenou, aby nezmeškal důležité okamžiky života svého syna a aby jeho žena mohla pokračovat v rozjeté kariéře. Přestože podobně je na tom skoro polovina otců v Česku, většina z nich – včetně Karla – nakonec ale zůstane v práci. Důvod? Finanční zátěž, které by svou rodinu vystavili, kdyby museli vyžít z nižšího platu ženy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Až polovina českých mužů by ráda šla na rodičovskou dovolenou, nakonec se ale péče o dítě ujmou jen necelá dvě procenta. Může za to hlavně rozdíl v platech mužů a žen, který je v Česku dokonce druhý nejvyšší v EU. Podle Eurostatu mají ženy méně v průměru až o 22,5 procenta.

Ministerstvo práce a sociálních věcí i Evropská komise to chtějí změnit. Opírají se o studie, podle nichž má větší péče otců o děti přínosy ekonomické i společenské: vyšší porodnost, lepší partnerské soužití a nižší rozvodovost.

Zaměří se proto na řešení platových rozdílů, motivační benefity pro otce na rodičovské či zavedení nepřevoditelného volna pro oba rodiče. „Už od roku 2016 realizujeme projekt 22 % k rovnosti,“ říká Zuzana Jentschke Stöcklová z MPSV.

V Norsku čerpá rodičovskou dovolenou 90 procent otců

Současný stav diskriminuje nejen otce, kteří by „rodičovskou“ rádi čerpali, ale i matky, jež musejí přerušit kariéru. „Stojí-li běžná rodina před volbou dostávat rodičovský příspěvek maximálně 11 400 korun místo 20 000,– nebo 30 000 korun, což jsou zaokrouhlené mediány mezd žen a mužů, je odpověď pro většinu jasná,“ uvedl ředitel Ligy otevřených mužů Martin Jára.

Třeba v Norsku, kde rozdíl platů nečiní ani 15 procent, čerpá rodičovskou dovolenou 90 procent otců. Napomáhá k tomu i systém, kdy ze 49 až 59 týdnů placené rodičovské náleží nejméně deset týdnů jen matce a stejný čas jen otci. V Německu, kde při zapojení obou dostane rodina k roční rodičovské dva měsíce příspěvků navíc, využívá čas na péči o dítě pětina otců.

„Pozitiva jsou nezpochybnitelná, ať už jde o prohloubení vztahu s dítětem, či větší úctu k práci ženy v domácnosti. Muž si však musí zvyknout, že není ten, kdo zaopatřuje rodinu. Může narazit na nepochopení a táta v teplákách může ztratit kouzlo i v očích ženy,“ upozorňuje psycholožka Kateřina Irmanovová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.