Lidovky.cz

Jedna akcie pečetí ústa. Lék proti nepříjemným dotazům dal firmám Ústavní soud

Česko

  6:00
PRAHA - V posledních letech se stala protikorupční rétorika politiků hitem. Vynesla k moci nejdřív Věci veřejné, pak i hnutí ANO a vygradovala například veřejným registrem smluv, v němž si může kdokoli listovat v uzavřených kontraktech státních podniků.

Ústavní soud. Ilustrační foto. foto: © IlustraČeská pozice

Teď si ale (polo)státní firmy našly kličku, díky níž se mohou veřejného dohledu zbavit. A paradoxně jim to svým nálezem umožnil Ústavní soud.

Triku mohou využít všechny státní, krajské či obecní firmy, které prodají byť jedinou akcii soukromému majiteli. Firmy s roztříštěnou vlastnickou strukturou totiž nemusí, na rozdíl od plně státních, odpovídat na dotazy podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zabetonování údajů

Příkladem je třeba společnost Centrální zdravotnická zadavatelská (CZZ), která zajišťuje centrální správu a dodávky zdravotnického materiálu do krajských nemocnic Královéhradecka v objemu 150 milionů ročně. Pro přepravu využívá soukromou firmu NemLog, ale o smlouvách s ní může mlčet, přestože protáčí veřejné peníze. 

Právě jedno procento CZZ vlastní firma NemLog a zbylých 99 procent Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, plně vlastněný hejtmanstvím. Třešničkou na dortu je, že jednatel CZZ Milan Zápotocký je zároveň jediným akcionářem a členem představenstva soukromé společnosti NemLog. Zápotocký tak jedná jménem obou firem.

Nadační fond proti korupci se déle než rok snažil získat informace o jejich smlouvách a toku milionů mezi firmami. Díky „jednoprocentní kličce“ se ale CZZ může chovat jako plně soukromá firma. Nemusí sdělovat, jaké smlouvy uzavírá ani kolik za ně platí.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.