Lidovky.cz

Čeští zbrojaři vydělávají na válce. Přeje jim zhoršující se bezpečnostní situace

Česko

  6:00
PRAHA - Ozbrojené konflikty i panující napětí v „horkých“ regionech zeměkoule, zejména na Blízkém východě, zvyšují poptávku po zbraních. Jedničkou vojenského exportu jsou stále Spojené státy následované Ruskem, ze zvýšeného zájmu o zbraně a munici však profitují i čeští zbrojaři. A to v nebývalé míře.

Letoun Aero L-159 ALCA (ilustrační foto). foto: Milan Nykodym/WIKIMEDIA

Donedávna uvadající průmyslové odvětví proto v posledních letech zažívá prudkou resuscitaci. Letadla L-159 s iráckými piloty za kniplem bojují proti samozvanému Islámskému státu. Na Blízkém východě se masivně uplatňují vojenské tatrovky, na jejichž podvozcích navíc jezdí izraelské obrněnce i nejnovější verze francouzského děla. 

České zbrojovky loni vyvezly zbraně za rekordních 18 miliard korun

Zatímco v roce 2001 české zbrojovky vyvezly zbraně za 2 miliardy korun, loni už objem exportu překročil 18 miliard. Letos by mohl zlomit dvacetimiliardovou hranici. „Jde o naše tradiční průmyslové odvětví a jsem rád, že po období, kdy jsme tak trochu vyklidili pozice, se náš zbrojní a obranný průmysl staví zase na nohy,“ říká ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Letadla i ‚bévépéčka‘

Češi ale vyvážejí i repasované obrněnce, pistole, náboje, radary nebo radiostanice, stejně jako náhradní díly k pozemní i vzdušné technice. „V roce 2016 výrazně uspělo Aero Vodochody, protože vyvezlo dvanáct letadel L-159 do Iráku. Generálky vrtulníků provádí LOM Praha, v pozemní technice jsou aktivní Tatra a Excalibur Army. Bodují i Explosia, Sellier & Bellot nebo STV Group,“ vypočítává zářezy českých firem prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. 

Po roce 1989 to přitom s vojenským vývozem dlouho nevypadalo dobře. Lepšící se formu zbrojařských firem si tak politici pochvalují. Kladné ohlasy přitom zaznívají z koalice i z opozičních lavic. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.