Lidovky.cz

‚Chci adoptovat vaše dítě, rád zaplatím.‘ Inzerátů zoufalých Čechů jsou stovky

Česko

  6:04
PRAHA - „Snažíme se o adopci přes úřady, ale je to velmi zdlouhavá cesta. Pokud by se tu našla budoucí maminka, která se o své miminko nemůže postarat, napiš nám. Rádi bychom měli miminko už od porodu, o úřední záležitosti se postaráme.“

Adopce (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Inzerátů, jako je tento, lze nalézt na internetu stovky. Odrážejí zoufalství Čechů, kteří sami nemohou počít a touží po dítěti. Dostat miminko k adopci však především v důsledku nového občanského zákoníku přijatého v roce 2014 trvá až několik let a lidé zpravidla touží po novorozenci. Proto hledají cesty, jak pravidla adopcí obejít a jak si cestu k potomkovi zkrátit. A volí trochu riskantní cestu: najít pomocí inzerátu nastávající matku, která o svého syna nebo dceru nestojí.

To se ale nelíbí sociálním pracovníkům. I když je tento postup v souladu se zákonem, stát ztrácí nad těmito adopcemi kontrolu. Otvírá se tak šedá zóna, ve které lze nabídnout za dítě i nemalé peníze. A právě to je nelegální.

„Máme dokonce podezření, že se za tím může skrývat i obchod s dětmi. Víme totiž z doslechu, že lidé za dítě platí. Tři sta tisíc korun i víc,“ popisuje Alena Vávrová ze Střediska náhradní rodinné péče. Na některé inzeráty dokonce raději upozorňují policii. Prokázat takový trestný čin je ale velmi obtížné.

Navázat přímý kontakt s matkou vytouženého dítěte, tedy bez asistence úřadů, má pro případné rodiče i jiná rizika. Nevědí nic o zdravotním stavu rodičky ani novorozence, biologická matka zase netuší, jestli je nová rodina důvěryhodná.

„U nepřímých adopcí, kde se mezi rodičku a rodiče vkládá stát, existuje systém kontrol a ověření, který dává oběma stranám více jistoty,“ uvedla Vávrová.

Proti jistotě však často stojí právě délka procesu, která bezdětné Čechy žene do šedé zákonné zóny. „Nový občanský zákoník způsobil prodloužení lhůt a adopčního procesu. My rodinní právníci z něho nejsme nadšeni,“ potvrzuje Daniela Kovářová, prezidentka Unie rodinných advokátů a bývalá ministryně spravedlnosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.