Lidovky.cz

Zákaz vstupu do lesa. Kvůli zvěři uvažuje ministr o omezení pohybu lidí v přírodě

Česko

  6:00
PRAHA - Český turista nebo houbař považuje volný vstup do lesa za samozřejmé právo. V posledních letech člověk okupuje přírodu tak intenzivně, že se kvůli tomu mění chování zvěře. Druhy žijící v českých lesích začínají být aktivní v noci, ve dne se jim nedostává klidu, a proto mají obtíže s přijímáním potravy i trávením. Nejčastěji se to týká jelenů, srnců, daňků nebo muflonů.
Jelen - ilustrační foto.

Jelen - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle myslivců je to dlouhodobý problém. Začal se jím ovšem zabývat i ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).

„Když vidíte obrovský ruch v přírodě, v horách, pro zvířata už toho moc nezbývá. Klid je základní podmínka pro existenci jakéhokoliv druhu a myslím, že se to trochu opomíjelo,“ řekl LN Milek.

Inspiraci spatřuje například v Rakousku, kde vymezují takzvané klidové zóny. Na určitá místa, v určitou dobu, je člověku vstup zakázán, aby se v krajině mohla výlučně pohybovat zvířata. Podobně zóny fungují i ve Švýcarsku nebo v Německu. „V Rakousku slezou jeleni do údolí a omezí se tam vstup. Člověk tam může třeba do čtyř hodin, potom musí odejít. Zvěř si dojde na krmeliště a zůstane tam,“ říká ministr.

Vstup člověka do přírody chtěl omezit už exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jednak kvůli přemnožené zvěři, která se schovává v kukuřičných polích, ale i kvůli klidu pro zvířata ke kladení mláďat. Záměru měla pomoci třicetitisícová pokuta. Proti opatření se ale zdvihl odpor, pod petice se podepisovaly tisíce lidí a novela nakonec padla.

Milek chce jít smírnější cestou. „Je třeba s lesáky, turisty a různými spolky vytipovat nějaké zóny. Malé, není to tak, že by se zavřely velké plochy pro turisty,“ dodal ministr. Detaily plánu se ovšem teprve rodí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.