Lidovky.cz

Sověti chtěli křížit opice a lidi. V tajemných laboratořích umírají dodnes stovky primátů

Česko

  6:14
SUCHUMI (od zvláštní zpravodajky LN) - Přežil druhou světovou válku, rozpad Sovětského svazu i abchazsko-gruzínskou válku v letech 1992–1993. Světově ojedinělý, unikátní a tak trochu tajemný opičí výzkumný ústav v abchazské metropoli Suchumi. Část opic během útoku na Suchumi utekla a dodnes žije v divokých subtropických porostech, část zahynula, část pochytali. Vědci usoudili, že válku je třeba využít ve výzkumu, a začali s rozsáhlým programem zkoumání vlivu válečného stresu na psychiku opic.

Památník paviána upomíná na podíl primátů na vynálezech vakcín proti obrně, tyfu, žluté zimnici, encefalitidě, žloutence i neštovicím. foto: Petra Procházková, Lidové noviny

Ve dvacátých letech minulého století dokonce přišli v Suchumi s pokusy zkřížit člověka a opici. Traduje se, že jednoho křížence lidé dokonce viděli pobíhat po okolí. Nejslavnější se ale stalo dvanáct opic-kosmonautů. Po dlouhém tréninku byli makakové v osmdesátých letech vystřeleni do vesmíru. Všichni se po třinácti dnech vrátili živí a zdraví, a dokonce se rozmnožovali. Opičáka Drjomu si vzal k sobě na dožití kubánský vůdce Fidel Castro.

Dnes připomíná výzkumný ústav primátů v Suchumi něco mezi hodně obnošenou zoo a centrem na týrání zvířat. V okolních porostech se těší svobodě ty opičky, které utekly a v místních poměrech se aklimatizovaly. V klecích jsou odsouzenci k výzkumu, jenž stojí stovky opičích životů. „Štěstí mají ty opice, které se dostanou do programu výzkumu vlivu alkoholu na organismus,“ směje se mladý arménský zaměstnanec. „Zemřou, to jo, ale rozhodně ne střízlivé.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.