Lidovky.cz

Osud státních maturit je nejistý. Neplní svou funkci, myslí si ministr školství Plaga

Česko

  6:00
PRAHA - Státní maturita má být potvrzením, že student dosáhl určité úrovně vzdělání. Že se tak v současnosti neděje, se shoduje ministr školství Robert Plaga (ANO) s odborníky na vzdělávání. Jednotnou maturitu neberou v potaz ani univerzity při přijímacích zkouškách. Spoléhají se raději na vlastní testy.

„Současné státní maturity skutečně nejsou vstupenkou na vysokou školu,“ připustil Plaga. Na podzim proto chce zahájit sérii jednání s odborníky, jak by se měla maturita proměnit. Hovořit chce i s rektory: „Otázka je, jestli vysoké školy vůbec chtějí k maturitám přihlížet.“

Odpověď rektorů ale zřejmě nebude příliš povzbuzující. „Lepším indikátorem úspěšnosti ve studiu než jakákoliv jednorázová zkouška jsou průběžné výsledky studenta na střední škole. To víme z tvrdých dat,“ sdělil LN místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek, který je zároveň rektorem Masarykovy univerzity v Brně. Stát by si podle něho měl položit otázku, zda vůbec jednotnou maturitní zkoušku potřebuje. „Kontrolovat úroveň středních škol může srovnávacími testy.“ míní Bek.

Že každá střední škola známkuje studenta podle svých kritérií ničemu nevadí, myslí si rektor Bek: „Čím lepší jsou průběžné výsledky, tím větší je šance, že student bude pokračovat i na vysoké škole úspěšně.“

Do debaty s ministrem Plagou se ale rektor velmi rád zapojí. „Diskuse na toto téma je velmi potřeba,“ dodal.

Že by stát mohl jednotné maturitní zkoušky úplně zrušit, zatím Plaga veřejně nepřipustil. Skloňuje několik možností, jak by se celý systém mohl proměnit.

Jen didaktické testy

Jednou z nich je, že by maturanti v rámci státní zkoušky podstupovali jen didaktické testy.„Sloh je velice subjektivní věc,“ tvrdí ministr Plaga. Písemná práce by se podle něho ale hlavně neměla opravovat centrálně.

„Chci znát odpověď na to, jestli toto ‚bojové cvičení‘ a náklady sním spojené mají smysl,“ uvedl Plaga k současnému systému hodnocení. Tedy kdy ředitelé škol skenují písemné práce a posílají je hodnotitelům do Cermatu – organizaci, která maturity zajišťuje.

Tuto povinnost by nejraději vrátil do škol, kam student celou dobu studia docházel.

Největší pozornost se ovšem soustředí na matematiku. Ta je vsoučasnosti pro maturanty největším postrachem. A výsledky zposledních let ukazují, že oprávněně.

Z počtů propadlo letos podle Cermatu 22,3 procenta studentů, což je o 0,6 procenta více než loni. V případě češtiny to byl každý desátý.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.