Lidovky.cz

Češi v roce 2019 sáhnou hlouběji do kapsy. Nejvíc zdraží mléko, pečivo a maso, i kvůli suchu

Česko

  6:00
Praha - Bude dráž. Obyvatelům Česka v roce 2019 vzrostou zejména výdaje na elektřinu a teplo, připlatí si také za potraviny. „Čekáme, že spotřebitelské ceny budou meziročně vyšší v průměru o 2,4 procenta. Bydlení bude dražší kvůli nájemnému i energiím,“ líčí výhledy hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Nakupování pečiva - ilustrační foto.

Nakupování pečiva - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Dodavatelé energií zvyšovali ceny už letos, případně takové kroky avizují již několik měsíců. Například ČEZ v listopadu ohlásil nárůst pro část domácností až o desítky korun měsíčně. Ani jeho konkurenti se netajili tím, že rostoucí ceny elektřiny pocítí i koncoví spotřebitelé.

Mimo jiné kvůli letošnímu suchu lidé v obchodech sáhnou hlouběji do kapsy zejména při nákupu mléka, pečiva nebo masa.

Na druhou stranu, Češi nemají mnoho důvodů k přehnanému pesimismu. Peníze k nim budou proudit ve větší míře od zaměstnavatelů. Když statistici naposledy počítali průměrnou mzdu v zemi, vyšla jim částka přesahující 31 tisíc korun. V roce 2019 se čeká pokračování mzdového posvícení o dalších více než osm procent. Přidáno dostanou i státní zaměstnanci: učitelé, hasiči nebo policisté. Vzroste také minimální mzda.

O práci nouze nebude

Příští rok bude nadále platit: kdo chce práci, většinou ji dostane. Neplatí to ovšem bez výjimky. Některé firmy se potýkají s nižší zahraniční poptávkou, a protože už nezvládají lidem přidávat, mohou omezovat výrobu a snižovat stavy. „Podniky shánějící nové pracovníky tedy budou hypoteticky mít kam sáhnout,“ odhaduje ekonom Sobíšek.

Chod firem i život zaměstnanců ovlivní i důležitá novinka příštího roku: chystané zrušení karenční doby. Pokud poslanci vládní koalice přehlasují senátní veto, budou firmy lidem částečně proplácet první tři dny nemoci. Nyní nedostávají ani korunu. Šéfové podniků se bojí, že zaměstnanci budou více nemocní. Náklady na toto opatření odhadují až na pět miliard korun ročně. „Chybí stovky tisíc zaměstnanců. Zrušení karenční doby problémy s nedostatkem lidí ještě zhorší,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.