Lidovky.cz

Obavy z elektrosmogu jsou značně rozšířené. Záření z mobilů ale bolí jen v hlavě

Česko

  5:00
PRAHA - Jiří je instalatér a žije na pražských Vinohradech. Po řemeslnících je v centru metropole sháňka, on sám má ale potíže na práci natrefit. Je totiž citlivý na elektrosmog, kvůli kterému nepoužívá počítač ani mobilní telefon
Práce s počítačem – ilustrační foto.

Práce s počítačem – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Brusel vyděsil mladík s kabátem, z kterého trčely dráty. Šlo o studenta měřícího elektromagnetické pole

Elektrosmog je vlastně běžné elektromagnetické pole, které vytvářejí mikrovlnné trouby, mobily, dětské chůvičky, televize či notebooky. Obavy z něj jsou ve vyspělých zemích značně rozšířené. Na Technické univerzitě v Liberci třeba před pár lety vynalezli speciální tkaninu, která má chránit biologickou „mužnost“ těch, kdo mobil nosí v kapse.

Vědecké studie však ukazují, že lidé s takzvanou elektrickou hypersenzitivitou, tedy jakousi alergií na elektrické pole, nedokážou poznat, kdy jsou vlastně jeho záření vystaveni.

„Všechny experimenty se točí kolem jedné věci. Když jste vystaven elektromagnetickému poli, umíte to poznat? Protože jestli ne, tak není ani hypersenzitivita,“ vysvětlil LN Lukáš Jelínek, vedoucí Národní referenční laboratoře pro neionizující eletromagnetická pole a záření. Klíčový experiment se nakonec zaměřil cíleně na to, zda nemá tělesné obtíže na svědomí psychika.

Uskutečnil ho Michael Landgrebe z univerzity v německém Řeznu. Na pomoc si vzal magnetickou rezonanci. Senzitivním lidem dal do ruky maketu mobilu, který považovali za pravý. Obrázek jejich mozku pak potvrdil, že skutečně cítí bolest. Nesouvisí však s jeho škodlivým zářením, spíše se strachem z něj.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.