Lidovky.cz

Česko

Obliba družstevních bytů stoupá. Mohou být alternativou pro lidi, kteří nedosáhnou na hypotéku

Bytový dům. foto: Shutterstock

PRAHA - Na začátku stačí složit 25 procent hodnoty nového bytu a můžete se nastěhovat. Poté dalších 25 let splácíte nájemné. A po uhrazení celé kupní ceny můžete požádat o převod bytu do osobního vlastnictví. Řeč je o družstevním bydlení, které má v Česku dlouholetou tradici, ale jeho popularita po revoluci rapidně klesla.
  5:00

Nyní nabírá „druhý dech“, mimo jiné proto, že při pořízení takového bytu nikdo, zejména pak banka, nelustruje váš příjem ani věk. Finance na výstavbu domu zajistí bytové družstvo.

Developeři cítí příležitost

„Poptávka po družstevních bytech je dnes stejná jako po bytech v osobním vlastnictví,“ říká mluvčí společnosti Finep David Jirušek. Projekty s družstevními byty zařazuje či v brzké době zařadí do svých nabídek i další developeři. Neomezují se přitom jen na Prahu, kde je poptávka nejvyšší.

Rodinná kasa pod tlakem. Po refinancování hypotéky a úvěrů ušetří manželé měsíčně 12 tisíc korun

Družstevní bydlení, které kombinuje prvky vlastnického a nájemního vztahu k nemovitosti, není výdobytkem socialismu; rozšířené je i v západní Evropě. V Česku družstevní byty představují zhruba devět procent bytového fondu, před revolucí to bylo až čtyřicet procent.

Družstevní výstavba ale není všelékem na krizi dostupného bydlení. „Pro vstup do družstva jsou potřeba určité finanční prostředky. Tudíž pro lidi, kteří nemají žádné úspory a jejichž mzdy jsou nízké, vstup do družstva nepřipadá v úvahu,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.