Lidovky.cz

Šimpanz - skvělý učitel i žák

Věda

  8:53
PRAHA - Od šimpanzů schopnost opičit se očekáváme. Vědce ale přesto zaskočilo, po kolik generací dokáží zavedený obyčej udržet. Díky tomu mezi nimi mohou vznikat kulturní rozdíly.

Rozzuřený šimpanz - ilustrační foto

Šimpanzi si umí velmi efektivně předávat znalosti. Mezi „učitelem“ a jeho „žákem“ se ztrácí jen minimum informace a ke zkreslení nedochází ani po výměně několika „generací“. Tento závěr plyne z výzkumu britských vědců zveřejněného v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Schopnosti učenlivých lidoopů prokázal důmyslný test: výzkumníci vedení Victorií Hornerovou ze skotské University of St. Andrews navrhli schránku, jejíž dvířka šlo otevřít dvojím způsobem - buď zdvihnutím záklopky, nebo jejím odsunutím na stranu.
Oba způsoby jsou pro šikovné opičí prsty stejně snadné a přirozené. Po zdolání dvířek už na primáty čekala odměna ve formě pamlsku.

Dynastie „posunovačů“ a „odklápěčů“
Vědci rozdělili šimpanze, kteří se účastnili pokusu, na dvě skupiny. Naučili jednoho primáta otvírat schránku zvednutím dvířek. Když celou proceduru bezvadně ovládal, přivedli do vedlejší, mříží oddělené místnosti dalšího šimpanze, který celou cestu svého druha za odměnou mohl opakovaně sledovat.

Následně „učitele“ odvedli, na jeho místo posadili diváka a do vedlejší místnosti putoval nováček. Ten opět sledoval, jak se s překážkou vyrovnává učitel druhé generace. Celý proces se několikrát opakoval.

Ve druhé skupině výuka probíhala naprosto stejně jen s tím rozdílem, že první jedinec v řadě dostal mírně odlišný výcvik. Výzkumníci ho naučili dvířka odsunovat a on tuto znalost předal ve své „vývojové linii“ dál.

Vědce překvapilo, jak dobře „tichá pošta“ mezi šimpanzi funguje. Předání štafety proběhlo mezi „posunovači“ šestkrát a mezi „odklápěči“ pětkrát. Za celou dobu došlo jen k jednomu omylu. Šimpanz, který odkoukal posunování dvířek, při jednom z dvaceti pokusů schránku náhodně otevřel zdvihnutím záklopky. Ale i tak se jeho „žák“ naučil, že k pamlsku se dostane odsunutím dvířek, a tak se „kultura“ zachovala i pro další generace.

„Pokud by se šimpanzi neučili jeden od druhého, dalo by se předpokládat, že během několika generací poměr klesne na 50:50,“ cituje časopis New Scientist Victorii Hornerovou. „Pokud by v kopírování znalostí neexcelovali, nemohli by dosáhnout takřka stoprocentní úspěšnosti.“

Minulý týden publikovali vědci ze Sandiegské zoologické společnosti výsledky pozorování naznačující, že šimpanzi z izolovaných oblastí jsou schopni osvojit si používání nástrojů samostatně, bez kontaktu s populací, kde je taková znalost běžná.

To spolu s nově prokázanou schopností předávat si informaci přes několik generací poskytuje potřebné podhoubí pro vznik a udržení kulturních rozdílů vlastních každé skupině.

Podle komplexních „testů inteligence“ primátů, jejichž výsledky před časem zveřejnil časopis Evolutionary Psychology, šimpanzi nejsou nejschopnějšími primáty. Inteligencí je překonávají orangutani a gorily jsou jen o málo pozadu. Proto se dá předpokládat, že kulturní rozdíly vznikají i mezi ostatními lidoopy.

Předání štafety proběhlo mezi „posunovači“ šestkrát, mezi „odklápěči“ pětkrát. Za celou dobu došlo jen k jednomu omylu.

Videozáznam - dva způsoby otevírání dvířek:
Autoři:
Témata: PNAS
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.