Lidovky.cz

Vyřeší Pejsek problém mikroplateb?

Věda

  6:00
Společnosti Československá obchodní banka/Poštovní spořitelna a Logos oznámily spuštění systému řešení pro elektronické platby – PaySec. Bude to jen další neúspěšný pokus v sérii, anebo skutečné řešení problému jménem mikroplatby?

Způsoby placení v reálném světě jsou už ustálené, internet na svou dominantní metodu stále čeká. foto: SiemensReprofoto

Mikroplatby na internetu jsou dlouho a hojně diskutovaným tématem. Podle mnohých totiž budoucnost leží ve zpoplatnění obsahu internetu a jeho intenzivnějšímu využití ke komerčnímu styku. Jinými slovy, zapomeňte na místo, kde vše najdete zadarmo, maximálně pak za shlédnutí pár bannerů s reklamou.

Vyvstává však otázka, jak realizovat přesuny peněz. Nejstarší a nejobvyklejší prostředek – hotovost – je samozřejmě ze hry, a tak nastupují různé alternativy.

Jako nejjednodušší se jeví použití platebních karet, ať už debetních, nebo kreditních. Tento způsob placení za zboží a služby doznal úspěchu hlavně v zámoří. U nás jeho rozvoj brzdí hlavně obavy o bezpečnost, protože skrze platební kartu můžete obvykle přistupovat k velmi velkému objemu finančních prostředků na účtu. Zabezpečení takovéto transakce obvykle závisí jen na šifrování spojení mezi obchodníkem a zákazníkem, v případně nesolventnosti prodávajícího máte jen málo možností, jak se bránit.

Z toho důvodu mnoho českých bankovních domů své platební karty pro použití na internetu automaticky blokuje. Pro elektronické platby si musíte nechat vystavit jinou, s mnohem menšími limity a některé ústavy nabízejí i možnost jejího zamykání, což výrazným způsobem ztěžuje možnost zneužití.

Virtuální peníze
I v prostředí českého internetu tedy začaly vznikat mikroplatební systémy. Jejich idea byla a je jednoduchá – nenakládejte složitým způsobem se svými reálnými penězi, ale jednoduše s virtuální měnou, kterou můžete našim prostřednictvím oboustranně konvertovat na české koruny.

Za všechny jmenujme třeba systém I Like Q. Ten jako virtuální měnu používal „kvéčka“, jimiž jste pak na internetu mohli platit za různé drobnosti. Avšak tento i další platební systém (např. Monetka) se nedokázaly uchytit. Jednak výrazným způsobem předběhly svou dobu, poslední hřebíček do jejich rakve byl zatlučen v průběhu roku 2003, kdy v platnost vstoupil nový zákon o platebním styku. Podle něj provozovateli takovýchto systémů mohou být pouze subjekty s bankovní licencí. Žádná z tehdejších společností tomuto požadavku nevyhověla, a tak nastal jejich brzký konec.

Hlad provozovatelů služeb i běžných uživatelů po mikroplatbách však dále rostl. Někteří jej částečně uspokojili používáním zahraničního PayPalu, jiní se museli spolehnout na tzv. Premium SMS. Jejich snadná použitelnost z nich dělá silnou zbraň – není třeba se nikde registrovat, nikam nic převádět, postačí odeslat textovou zprávu s daným obsahem na speciální číslo, z nějž už je předem patrné, kolik zaplatíte. Následné finanční vypořádání má na starosti mobilní operátor, který vám příslušnou částku připíše k měsíčnímu vyúčtování anebo rovnou strhne z kreditu.

Za tuto službu si však naúčtuje velmi vysokou provizi (v řádu desítek procent), což samozřejmě vůbec není po chuti obchodníkům.

Prosadí se „pejsek“?
Začátek letošního roku se nese v duchu obnoveného zájmu o mikroplatební systémy. O rozruch se postarala především najatá mediální agentura Bison & Rose. Ta podle všeho stála za falešnými blogy, které se snažily vypadat nezávisle, avšak zcela otevřeně propagovaly službu Československá obchodní banky/Poštovní spořitelny a firmy Logos s názvem PaySec.

Jeho princip fungování je jednoduchý – postačí se zaregistrovat a převést potřebný obnos finančních prostředků. S nimi pak můžete platit ve vybraných internetových obchodech (v současnosti je jich šest desítek a seznam se dále rozrůstá) anebo je převádět na jiná PaySec konta. O zabezpečení se stará autentifikace pomocí SMS kódu.

Na běžný účet se vztahují jistá omezení. Ročně lze utratit jen 63 000 korun, maximální možný zůstatek je 60 tisíc a jedna platba nesmí přesáhnout 50 000 korun. Tyto limity můžete navýšit tak, že se stanete zaručeným klientem. To v sobě nese nutnost sdělení dalších osobních údajů a jejich potvrzení bankou.

Sympatické jsou i velmi nízké poplatky. Nabíjení účtu i platby u obchodníků jsou zdarma, za převod na jiný PaySec účet zaplatíte symbolickou korunu, za vybíjení (tedy převod zpět na běžný účet) pak tři.

Je těžké odhadnout, jak se bude „pejskovi“ dařit – zda-li bude následovat neslavný osud svých předchůdců, anebo se z něj skutečně stane česká alternativa PayPalu. Samotný systém však funguje dobře, bude jen záležet na jeho přijetí uživateli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.