Lidovky.cz

Vědci: Protiraketový štít je neúčinný

Věda

  18:11
WASHINGTON - Protiraketový štít, který chtějí Spojené státy vybudovat na území Polska a České republiky k obraně Evropy proti případným íránským střelám, by byl neúčinný.

Odpůrci radaru. Podle vědců by byl protiraketový štít neúčinný. foto: Lucie Vadlejchová, Lidovky.cz

Uvádí to společná analýza amerických a ruských vědců věnovaná íránskému jadernému programu, kterou dnes zveřejnila nezávislá organizace EastWest Institute se sídlem v New Yorku a o které informoval americký list Washington Post.

Rozmístění amerického protiraketového štítu ve východní Evropě by nepřineslo spolehlivou obranu proti eventuálnímu íránskému útoku, tvrdí se ve zprávě. Tento systém "nezajistí důvěryhodnou ochranu" proti útoku Íránu, ačkoli je právě pro takovou eventualitu určen. Za takových podmínek by Spojené státy měly vážně přezkoumat technické parametry domnělých kapacit protiraketového systému, uvádí se ve zprávě.

Podle studie by Írán, který popírá, že by měl jaderný vojenský program, mohl v příštích letech zkonstruovat jadernou zbraň a do osmi let by prý mohl mít jadernou hlavici, jíž by mohl vyzbrojit svou balistickou raketu.

Americko-ruský tým se domnívá, že Írán bude schopen sestrojit jak jadernou hlavici, tak raketu, která by ji nesla na dlouhé vzdálenosti, za více než pět let. "Nebezpečí raketového útoku Íránu na Evropu bezprostředně nehrozí," uvádí 12členný tým ve své zprávě.

Pokud by Írán skutečně raketu, jež by dokázala zasáhnout Evropu, vyrobil, protiraketový štít by ji stejně nezachytil. Interceptory by mohly být navíc oklamány hlavicemi, které slouží jen jako návnada, a dalšími jednoduchými prostředky, tvrdí experti.

USA v projektu pokračují
Podle jejich názoru by prý také uvažovaný štít mohl být lehce využit proti Rusku, které se kvůli tomu údajně obává o svou bezpečnost. Podle Pentagonu ale prý nemůže být vzhledem k obrovskému ruském arzenálu k takovému účelu použit. Ale "počet interceptorů by se mohl velmi rychle zvýšit", tvrdí se ve zprávě.

Závěry zprávy by ještě více mohly ochladit nadšení administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy pro plán jeho předchůdce George Bushe vybudovat v Polsku silo s deseti protiraketovými střelami a v Česku radarovou základnu. Americká strana o projektu hovořila jako o ochraně proti státům, jako je Írán nebo Severní Korea.

Barackova administrativa zatím v projektu pokračuje, ale uvedla, že je otevřena diskuzi na toto téma. Na plány Spojených států umístit ve střední Evropě prvky své protiraketové obrany ostře reagovalo Rusko, podle jehož představitelů by se tak narušila strategická rovnováha sil a vypukly by nové závody ve zbrojení.

Na studii se podílela šestice technických expertů ze Spojených států a šestice z Ruska. Její výsledky posuzoval bývalý americký ministr obrany William Perry.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.