Lidovky.cz

Fond na ohranu zvířat varuje: Tygrům hrozí vyhubení

Věda

  14:26
Na celém světě žije ve volné přírodě podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) jen asi 3500 až 5000 tygrů. Proto tato největší kočkovitá šelma nyní patří k nejvíce ohroženým druhů. Příčinou je pytláctví a ilegální obchod s kostmi, kožešinami a zuby.

Budou tygři v budoucnu k vidění pouze v zoo? Právě toho se bojí WWF, která nedávno zveřejnila novou studii týkající tygrů žijících ve volné přírodě. Podle nalýzy se počet "divokých" neustále zmenšuje. V roce 2000 přírodovědci odhadovali, že jich mimo zoo žije 5000 až 6000. Letos jsou jejich údaje ještě více pesimistické.

Na hranici vyhynutí je třeba tygr sumaterský. Ohrožený je také například tygr bengálský nebo malajský. Jihočínský tygr, u kterého před deseti lety experti evidovali asi 20 a 30 zástupců, již možná dokonce vyhynul. "Příčinou dramatického poklesu je kromě ztráty životního prostoru také pytláctví a ilegální obchod s tygřími kostmi, kožešinami a zuby, " citoval německý server Spiegel Online experta WWF Volkera Homese.

Odborníci také posuzovali celkem 13 "tygřích" států podle toho, jak efektivně bojují proti ilegálnímu obchodu. Jako "absolutně nedostateční" z tohoto hodnocení vyšly například Indonésie, Laos, Malajsie, Barama, Thajsko a Vietnam.

"Vyhovující až dobrý" posudek si odnesky Kambdožda, Čína, Indie, Nepál a Rusko. "Od zásadního průlomu v ochraně této kočkovité šelmy jsme ale ještě hodně daleko," dodal Homes.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.