Lidovky.cz

V Antarktidě může teplota klesnout i pod minus 100 °C

Věda

  16:26
Historicky nejnižší teplota, jaká kdy byla na Zemi naměřena, je minus 89,2 stupňů Celsia. "Hranice možností" naší planety však leží ještě níž, tvrdí vědci na základě studia počasí, které poblíž jižního pólu panovalo v roce 1983.

Ruská polární stanice. foto: Lidovky.cz

Ruská antarktická výzkumná stanice Vostok je nejizolovanějším místem planety, na němž se dlouhodobě zdržují lidé. Leží nedaleko pólu nedostupnosti, v nadmořské výšce 3488 m. V roce 1983 zde přístroje naměřily absolutně nejnižší teplotu na Zemi, −89,2 °C.

Mráz přichází s víry
Tým vedený Johnem Turnerem z British Antarctic Survey analyzoval meteorologické záznamy z doby, kdy byla teplota v okolí Vostoku nejnižší a zjistil, že rekordní mráz vzniká díky působení neobvyklých atmosferických vírů, které se téměř nepohybují.

"Takový vír Vostok izoluje a znemožní příchod vln teplého vzduchu. Ty obvykle mají svůj původ u oceánů," říká Turner. Takto vzniklé mrazy mohou končit prudkým oteplením. Teploty pak vyskočí během jednoho dne i o víc než 20 °C, uvádí práce otištěná v odborném periodiku Journal of Geophysical Research – Atmospheres.

Za rekordem do větší výšky
Pokud by rychlost větru byla nižší než během rekordních mrazů v roce 1983 a vznikl by vír se středem nad Vostokem, teplota by klesla ještě o zhruba 6 °C. Výsledkem by byl těžko představitelný mráz minus 96°C.

Vědci z toho vyvozují, že na nedaleké náhorní planině Dome Argus za optimálních podmínek může teplota díky vyšší nadmořské výšce klesnout i pod -100 °C. Za ještě nižšími teplotami už musíme do vesmíru.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.