Lidovky.cz

Mravenčí královna se někdy chová jako sobec

Věda

  7:22
KODAŇ - Královny mravence obecného vzájemně spolupracují, zjistili dánští vědci. Vzájemná pomoc ovšem netrvá dlouho. Dělnice z prvních generací mezi nimi provedou nemilosrdnou čistku a ponechají naživu jen jedinou.

Mravenci na cestě ke královně foto: Shutterstock

Těžko najít společenství, které by bylo tak závislé na vzájemné spolupráci, jako je tomu u mravenců. Tito živočichové jsou nesobeckostí přímo proslulí a v zájmu přežití společenství neváhají ani obětovat svůj život.

Přesto se i v této komunitě najdou jedinci, kterým jde hlavně o vlastní prospěch. Najdeme je na samém vrcholu "společenského žebříčku". Řeč je o mravenčích královnách.

Výzkumníci z Kodaňské univerzity vedení Lukem Holmanem k tomuto překvapivému zjištění dospěli pozorováním kolonií mravence obecného (Lasius niger). Tento druh někdy zvyšuje šanci na úspěch nově založeného mraveniště tím, že z počátku spolu koexistuje několik královen.

Více královen znamená více vajíček, larev a nakonec i více pracovní síly. A čím víc dělnic shání potravu a pečuje o potomstvo, tím větší je šance, že mladé mravenčí společenství přežije první náročný rok.

Boj o vládu. A o život
Spolupráce královen obvykle netrvá dlouho. Dělnice z prvních generací mezi nimi provedou nemilosrdnou čistku a ponechají naživu jen jedinou. Ta má zaručeno dlouhé, třeba i dvacetileté "panování". V zajetí se jedna královna druhu Lasius niger dožila téměř dvaceti devíti let.

Kladení vajíček je velmi náročné a královny za ně platí snížením fyzické kondice. Jejich hmotnost klesne asi na polovinu původní hodnoty. V posledním čísle vědecké revue Proceedings of the Royal Society B Holman a spol. ukázal, že v kolonii s více královnami mají matky tendenci klást méně vajíček. Zvlášť patrné je to v případě, že v mraveništi je už vyšší počet dělnic.

Záměrné omezení kladení vajíček umožní královně ukládat do těla více speciálních uhlovodíkových molekul, které navenek vypovídají o její plodnosti. Zvyšuje se tak šance, že při likvidaci královen bude ušetřena právě ona.

Protože je spolehlivě prokázáno, že pravděpodobnost přežití nově založené kolonie pozitivně koreluje s počtem dělnic, dá se chování královny označit za sobecké. Neváhá poškodit šance všech ostatních členů společenství, pokud to zvýší její šanci na přežití.

Více článků o vědě

Další texty o nových objevech najdete v dnešní příloze Lidových novin Věda & Výzkum

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.