Lidovky.cz

Nejjasnější planeta Venuše se vrací na večerní oblohu

Věda

  11:12
PRAHA - Nejjasnější planeta Venuše se opět vrací na noční oblohu jako Večernice. Její "návrat" bude doprovázet mnoho konjunkcí včetně mimořádné viditelnosti planet Saturnu, Marsu a Merkuru spolu s Venuší v jeden okamžik.

Venuše má vzdálenost od Slunce zhruba poloviční než Země. foto: Reuters

Na webových stránkách České astronomické společnosti www.astro.cz o tom informuje Vladimír Kocour.

Venuše se bude večer nízko nad západním obzorem nakrátko objevovat už v březnu. Postupně bude ale zapadat stále později a posouvat se k severozápadu. V květnu už bude výrazným objektem večerní oblohy téměř do půlnoci. Během června a července se její viditelnost začne zhoršovat, v srpnu bude svítit už jen nízko nad západním obzorem a v září se bude ztrácet ve slunečním světle.

První setkání Venuše s Měsícem bude 17. března. Měsíc bude dva dny po novu a největší přiblížení nastane v pravé poledne na denní obloze. Venuše bude od Měsíce šest stupňů jižně. Další přiblížení Venuše a Měsíce, na 3,6 stupně, nastane 14. dubna v 15:00. Nejtěsnější přiblížení Venuše a Měsíce na 0,4 stupně nastane 16. května v 10:00. Nebude ale v Česku pozorovatelné.

Čtyři planety na obloze
Od 29. března do 18. dubna bude na večerní obloze Merkur. Bude to dvacetidenní období, kdy budou na obloze najednou čtyři planety: nad západním obzorem Venuše s Merkurem, vysoko nad jihozápadem Mars a na jihovýchodě Saturn. Od 14. dubna se k nim přidá i Měsíc. Nejbližší přiblížení Venuše a Merkuru, na tři stupně, nastane 4. dubna v 09:00.

Koncem dubna se Venuše přiblíží k výrazné hvězdokupě Plejády (Kuřátka), 24. dubna bude 3,5 stupně jižně od nejjasnější hvězdy této hvězdokupy Alcyone. Ve "zlaté bráně ekliptiky" mezi hvězdou Aldebaran a Plejádami se bude Venuše nacházet 28. dubna.

Žádné UFO, Venuše!
Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem oblohy a za příznivých podmínek je viditelná i ve dne. Zřejmě proto je v pozadí jevů, které lidé spojují s UFO. Odpradávna lidé Venuši spojovali s božstvy nejrůznějších předkřesťanských kultů. Nejen ve starých, ale i v moderních jazycích pro ni existují jména Jitřenka a Večernice podle její ranní nebo večerní viditelnosti.

Venuše, planeta v mnohém podobná Zemi

Venuše se v mnohém podobá Zemi. Má průměr 12 103 kilometrů, kolem Slunce oběhne za 225 dní, vzdálenost od Slunce má zhruba poloviční než Země. Od Země se liší hustou atmosférou s velmi odraznou horní vrstvou, která přispívá k jasnosti planety, překáží ale průzkumu jejího povrchu. Před prvními radarovými pozorováními nebyla známa ani perioda Venušiny rotace, která je dlouhá překvapivě 247 dní. Navíc Venuše jako jediná z planet rotuje v opačném směru, než v jakém obíhá kolem Slunce. Fyzikální podmínky na povrchu Venuše jsou vražedné: tlak téměř 90 atmosfér, teplota 425 stupňů Celsia a z hustých oblak občas prší kyselina sírová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.