Lidovky.cz

Velký univerzitní podvod: druhá šance až po kurzu etiky

Věda

  13:25
PRAHA/ORLANDO - Přes dvě stě univerzitních studentů se přiznalo k podvodu při čtvrtletních testech. Zkoušející profesor nabídl milost těm, kteří absolvují čtyřhodinový kurz etiky. Zkoušku musí nicméně opakovat všichni.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Americká média i uživatelé sociálních sítí si v posledních dnech náruživě vyměňují názory na opisování, napovídání a užívání taháků během školních testů a zkoušek. Veřejnou diskusi na téma podvádění na akademické půdě vyvolal skandál Univerzity střední Floridy (UCF) v Orlandu.

Profesor Richard Quinn oslovil všech zhruba šest set studentů, kteří se účastnili čtvrtletní písemné zkoušky prostřednictvím videopřednášky, kterou zveřejnil na univerzitní síti. Video, ve kterém pedagog vyjadřuje své zklamání, promlouvá studentům "do duše" a navrhuje řešení závažné situace, se dostalo také na oblíbený server YouTube, kde jej během jediného týdne zhlédlo více než čtyřicet tisíc uživatelů.

"Kdybych řekl, že jsem zklamaný, vůbec by to nevystihlo situaci. Je mi fyzicky špatně, jsem zcela znechucený a přicházím o iluze. Snažím se přehodnotit vše, o co jsem se minulých dvacet let snažil," prohlásil Quinn poté, co objasnil, jak na podvod přišel.

Podezřele dobré výsledky

Po opravení testů se ukázalo, že jejich výsledné známky dosahují průměrně jedenapůlkrát vyšších hodnot, než tomu při stejných testech bývalo v posledních pěti letech. Takové zjištění prý bylo varovným signálem a vyžádalo si podrobnou analýzu testů, která později ukázala, že nejméně třetina studentů předem disponovala přesným zadáním zkušebních otázek.

Těžko říci, zda a jak by byla univerzita schopna přesně a spravedlivě posoudit, kteří studenti při testu podváděli. Skutečností nicméně je, že se morální výzva profesora Quinna dočkala obrovského ohlasu. Pokud analýzy testů ukázaly, že podváděla třetina studentů, pak byla výzva stoprocentně účinná. Přiznat se přišlo více než dvě stě provinilců.

Z vysoké školy si musí student odnést hlavně morálku

"Nechci být tím, kdo bude vysvětlovat vašim rodičům, proč jste školu nevystudovali. Proto jsem šel za děkanem a navrhuji vám dohodu," vzkázal Quinn na videokameru. "Buď můžete tiše vyčkávat a doufat, že se na vaše jméno nepřijde, anebo se přijďte přiznat. Projdete čtyřhodinovým kurzem etiky a záznam o podvodu vám bude vymazán," vyřkl znění dohody s tím, že novou čtvrtletní zkoušku nicméně podstoupí každý.

"Je to hrozné," reagoval na celou záležitost student Alan Blanchard v rozhovoru pro stanici ABCNews. "Nepotřebujeme, aby škola vysílala do světa lidi bez morálky. Vždyť už jich tam plno je," dodal.

A právě morální zásady označil profesor Quinn za to nejdůležitější, co si má student z vysokoškolského studia odnést. "Vědomí o důležitosti etiky a poctivosti," upřesnil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.