Lidovky.cz

Netopýři se učí 'odposlechem'

Věda

  15:00
WASHINGHTON - Netopýři hnědí se učí lovit kořist odposloucháváním sonaru svých zkušenějších kolegů. Zjistili to vědci z americké Marylandské univerzity, o jejichž objevu píše zpravodajský server BBC.

Netopýr - ilustrační foto foto: Reprofoto

Tým expertů z Marylandské univerzity provedl s netopýry hnědými (Eptesicus fuscus) pokus v uzavřené místnosti. Nejprve vycvičil 12 netopýrů "demonstrátorů", aby dokázali co nejrychleji najít prostřednictvím echolokace moučného červa zavěšeného na různých místech na provázku ze stropu.

Netopýři se orientují pomocí sonaru

Netopýři používají k orientaci v prostoru sonar. Vydávají zvukové signály a na základě zhodnocení jejich ozvěny určují svoji pozici i rozmístění dalších předmětů.

Poté se k experimentu připojilo 22 "naivních", mladých netopýrů. Jedenáct z nich bylo vpuštěno do místnosti k vycvičeným jedincům, druhá polovina létala po místnosti s netrénovanými netopýry.

"Když naivní netopýři měli létat sami, většina zvířat, která byla předtím pohromadě s demonstrátory, uměla moučného červa ulovit," uvedla vedoucí projektu Genevieve Spanjerová-Wrightová. "Naopak žádný z těch, kteří létali s nevycvičenými zástupci druhu, červa nepolapil," dodala.

Tým celý experiment filmoval a všiml si, že kdykoli zkušený netopýr červa našel a vydal vysokofrekvenční zvuk signalizující zaměření na potravu, naivní netopýr se k němu těsně přimkl.

Netopýři poslouží robotice
Pokus tak poprvé dokázal, že netopýři hnědí odposlouchávají sonar svých kolegů a tímto způsobem se od nich učí. Schopnost takovéhoto předávání schopností a znalostí v určitém společenství je důležitá pro množství savců, u netopýrů však nebyla zatím nikdy spolehlivě zaznamenána.

"Je to dobrý důkaz, že se mladí hmyzožraví netopýři učí lovit v rámci společenství," zdůraznila Spanjerová-Wrightová. "Z pokusu je dobře patrný mechanismus, kterým se netopýři učí. Zvyšují interakci s informovaným netopýrem," dodala.

Podle Marka Holderieda z britské Bristolské univerzity bude schopnost echolokace netopýrů použitelná v budoucnu při výuce robotů. "U netopýrů se za 50 milionů let evoluce vyvinul velmi vyspělý sonar, který by lidé mohli v budoucnosti kopírovat," řekl Holderied.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.