Lidovky.cz

Student zažaloval školu za vyloučení, uspěl

Věda

  7:00
BRNO - Janáčkova akademie múzických umění v Brně (JAMU) musí lépe zdůvodnit vyloučení studenta režie Robina Kvapila, jenž pomaloval zeď na kolejích hanlivými nápisy a vulgárními obrázky.
Studenti na vysoké škole - ilustrační foto

Studenti na vysoké škole - ilustrační foto foto: Shutterstock

Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého vyloučení představuje závažný zásah do práv člověka. Kvapilův přečin je prý nutné hodnotit ve všech souvislostech, což škola v původním řízení neudělala, sdělila mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Pozvánka na premiéru?
Kvapil v listopadu 2007 v noci pomaloval zdi na kolejích Astorka v Novobranské ulici. Kromě "sprostých obrázků" se na zdi objevila i kresba postavy s komiksovou bublinou "Žide! Zmiz! Smrdíš", dále motiv hákového kříže a jiné nápisy. Kvapil vše druhý den smazal. Později tvrdil, že obrazce měly upozornit na připravovanou premiéru jeho inscenace Heil hou! Zároveň vždy uváděl, že není neonacistou, naopak zastává antifašistické postoje.

Škola Kvapila vyloučila za spáchání disciplinárního přestupku podle zákona o vysokých školách. Konkrétním důvodem byla úmyslná škoda na majetku a hanobení národa namalovanými kresbami. Student podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který rozhodnutí zrušil pro vady řízení a věc vrátil škole k dalšímu projednání. Nejvyšší správní soud nyní posuzoval kasační stížnost JAMU, kterou zamítl.

Co na to zákon?

Zákon o vysokých školách neobsahuje přesnou úpravu skutkových podstat disciplinárních přestupků a ponechává vysokým školám relativně široký prostor pro úvahu, jaké jednání budou za přestupek považovat. Tím spíše je podle rozhodnutí NSS nutné, aby školy důkladně formulovaly skutkovou podstatu. Student se může účinně bránit jen tehdy, když ví, co je mu přesně kladeno za vinu.

Škola teď musí důkladněji posoudit, zda došlo k hanobení národa. Rozhodnutí o vyloučení studenta není v tomto směru dostatečně odůvodněné, jasnou odpověď nedal ani znalecký posudek.

'Je třeba brát v úvahu okolnosti'
"Soud rozhodně nepopírá, že nápis 'Žide! Zmiz! Smrdíš!' sám o sobě nepochybně národ hanobí, a právě nápisy obdobného druhu byly v minulosti předzvěstí nejhorších zločinů proti lidskosti, které kdy byly spáchány. Současně je však třeba brát v úvahu všechny okolnosti konkrétního případu," uvedla Dostálová.

"Bylo třeba se v odůvodnění rozhodnutí zabývat tím, zda a jak případně působí jednotlivé vyobrazené segmenty vzájemně a jaké je jejich celkové vyznění," řekl soudce David Hipšr. Podle něj teprve poté, kdy škola přesvědčivě zdůvodní, že Kvapil skutečně národ hanobil, je možné vzhledem ke konkrétním okolnostem případu hodnotit dosažený stupeň společenské nebezpečnosti. "A to i s ohledem na studentovy veřejně deklarované protinacistické postoje," zdůraznil Hipšr.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.