Lidovky.cz

Mořské ryby budou díky globálnímu oteplování menší, tvrdí studie

Věda

  7:00
LONDÝN - Ryby ve světových oceánech budou kvůli globálnímu oteplování v roce 2050 až o čtvrtinu menší než nyní kvůli menšímu obsahu kyslíku v teplejší mořské vodě.
Ryba (ilustrační foto)

Ryba (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyplývá to ze studie amerických a kanadských vědců, kterou zveřejnila revue Nature Climate Change. Průměrná hmotnost 600 mořských ryb, jako je treska, halibut a platýz se za předpokladu rychlého zvyšování emise skleníkových plynů do roku 2050 sníží o 14 až 24 procent oproti rozměrům v roce 2000, uvedla studie.

"Omezení hmotnosti ryb bude mít dopad na celé ekosystémy," řekl hlavní autor studie William Cheung z univerzity v Britské Kolumbii v Kanadě. Trend ke zmenšování ryb bude mít velké důsledky potravinové řetězce v oceánech i pro rybolov, dodal Cheung.

"Důsledky nezdaru při omezování emisí skleníkových plynů budou zřejmě větší, než se dříve předpokládalo," uvedla studie. Podle ní teplejší voda v oceánech obsahuje méně kyslíku, který ryby potřebují k dýchání i k růstu.

"Když ryby rostou, potřebují více kyslíku. V určité chvíli pak růst přestanou," řekl Cheung o výsledcích studie založené na počítačových modelech.

Důsledky globálního oteplování

Dalším důsledkem oteplování bude i pravděpodobný posun ryb do chladnějších moří směrem na sever a na jih od rovníku. V Indickém oceánu, kde je největší podíl tropických moří se průměrná velikost ryb zřejmě zmenší o 24 procent, v Atlantiku o 20 a v Tichém oceánu o 14 procent.

Tyto důsledky globálního oteplování zřejmě ještě umocní dopady dalších lidských aktivit, jako je nadměrný rybolov a znečišťování moří, dodala studie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.