Lidovky.cz

Kohouti se při ranním kokrhání řídí vnitřními hodinami

Věda

  7:00
CAMBRIDGE - Kohouti se při ranním kokrhání podle japonských vědců řídí vnitřními hodinami, nikoli světlem. Příchod nového dne totiž ohlašují i v neustálém přítmí.
Slepice a kohout - ilustrační foto.

Slepice a kohout - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ranní svítání nechává kohouty netečné. Světlo nebo jiné vnější podněty vůbec nepotřebují k tomu, aby věděli, kdy mají spustit kokrhání, tvrdí japonští vědci. Ukázala to studie zveřejněná v britském odborném časopise Current Biology.

PSALI JSME:

V mnoha zemích světa patří kohoutí kokrhání za symbol začátku nového dne. I odborníci se ale dosud přeli, zda se tito opeřenci řídí světlem, anebo biologickými hodinami. Vědci Cujiši Šimura a Takaši Jošimura z Nagojské univerzity v laboratoři zjišťovali, kdy kohouti kokrhají, pokud jsou vystaveni rozdílným světelným podmínkám.

Když mohli kohouti vnímat normální dvanáctihodinové střídání světla a tmy, kokrhali dvě hodiny před rozedněním. Když je vědci drželi nepřetržitě v místnosti s tlumeným světlem, kokrhali opět v obvyklou dobu. Kohouti spustili kykyryký i tehdy, když slyšeli kokrhání jiného kohouta. I to ale platilo především v ranních hodinách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.