Lidovky.cz

Je Nefritový králík funkční? V Číně čekají, až skončí měsíční noc

Věda

  7:00
PEKING - Čínští vědci pracující na ambiciózním vesmírném programu musejí počkat, až skončí dlouhá měsíční noc trvající zhruba 14 pozemských dní. Až pak budou moct zjistit, jestli jejich snahy opravit první čínské měsíční vozítko nazvané Nefritový králík byly úspěšné, napsal místní tisk.

Čína je po USA a Rusku třetí zemí, která "dobyla" Měsíc. foto: Reuters

Nefritový králík ohlásil poruchu mechanické kontroly v sobotu, kdy vstupoval do lunární noci, která povrch Měsíce vystaví extrémnímu chladu. Lunární vozidlo bude podle plánů během tohoto období vypnuté.

Dobývání Měsíce

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního vesmírného programu Číny, jejíž raketa v roce 2003 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Vesmírný program je v Číně zdrojem velké hrdosti a nejnovější úspěchy lunárního vozidla tam sledovaly miliony lidí.

Příčinou poruchy mohla být silná radiace, slabá gravitace, extrémní výkyvy teplot a další faktory, řekl listu Science and Technology Daily odborník z Čínské akademie vesmírných technologií Pchang Č'-chao.

Šestikolové robotické vozítko pojmenované Nefritový králík - čínsky Jü-tchu - společně s modulem Čchang-e 3 přistálo na Měsíci 14. prosince. O dva dny později už začalo na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Po informaci o poruše, která by mohla znamenat úplný konec mise Nefritového králíka na Měsíci, zaplavily čínský internet tisíce vzkazů uživatelů, kteří čínskému lunárnímu vozítku drží palce k "zotavení". Spojené státy, které jako první a zatím jediné vyslaly na Měsíc člověka, úspěšně poslaly čtyři vesmírná vozidla na Mars, z nich dvě jsou na Rudé planetě stále aktivní. Deset let fungující robot Opportunity před časem objevil důkazy, že na povrchu Marsu kdysi bývala životodárná voda.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.