Lidovky.cz

NASA úspěšně vypustila družici. Bude měřit pohyb CO2 v atmosféře

Věda

  18:32
WASHINGTON - Satelit OCO-2 amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro měření množství oxidu uhličitého v atmosféře je po jednodenním zpoždění na oběžné dráze. Podle agentury AP ho tam dnes z letecké základny Vandenberg v Kalifornii úspěšně vynesla raketa Delta 2.

Družice OCO-2 (Orbiting Carbon Observatory-2 mission, OCO-2) startuje z Vandenbergovy vzdušné základny v Kalifornii. foto: Reuters

Start byl původně naplánován na úterý, ale na poslední chvíli musel být odložen. Podle sdělení americké kosmické agentury si odklad vyžádaly technické problémy. Dle úterních informací mělo jít o potíže s nosnou raketou vyrobenou společností United Launch Alliance (ULA). Agentura AP dnes ale napsala, že chyba byla na pozemním zařízení.

Družice OCO-2 (Orbiting Carbon Observatory-2) má Zemi oblétat každých 99 minut na nízké oběžné dráze ve výšce 700 kilometrů. Má poskytovat ucelenější přehled o lidských a přírodních emisích kysličníku uhličitého a o tom, nakolik ho zpětně pohlcují oceány a lesy.

Už teď se tvrdí, že hladina plynu v atmosféře je při lidské produkci více než 40 miliard tun ročně nejvyšší za posledních nejméně 800.000 let. V současnosti podle vědců zůstává v ovzduší necelá polovina množství kysličníku uhličitého vyprodukovaného lidstvem.

NASA chtěla satelit monitorující z oběžné dráhy oxid uhličitý v ovzduší vypustit už před pěti lety. OCO-1 ale v únoru 2009 skončil v oceánu u Antarktidy kvůli selhání nosné rakety Taurus XL.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.