Lidovky.cz

Vědci objevili výjimečně velkého savce z dob dinosaurů

Věda

  5:09
ANTANANARIVO - Prehistorický savec velikosti kočky, který žil na zemi v éře dinosaurů, překvapil vědce svou podivuhodnou anatomií, která nemá mezi dnešními zvířaty obdoby. Výjimečně dobře zachovalá fosílie také boří představy, že po boku pradávných ještěrů mohli přežít pouze ti nejdrobnější savci, napsal zpravodajský server BBC.

Archeologie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Paleontologové neobyčejně dobře zachovalou fosílii zvířete pojmenovaného adalatherium hui objevili na území dnešního Madagaskaru. Ostrov se od pevniny odtrhl už před 88 miliony let a jeho izolace dala vzniknout řadě výjimečných druhů.

Nově objevený savec žil před 66 miliony let v období křídy a živil se výlučně rostlinami. Se svým dlouhým tělem a krátkým a tlustým ocasem se navenek nejvíce ze všeho se podobal dnešnímu jezevci. Před ještěřími predátory se ukrýval v norách, díky čemuž mohl pravděpodobně dosáhnout nezvyklé velikosti. Podle odhadů byl až stokrát větší, než většina tehdejších savců.

Před 40 miliony let žily v Antarktidě žáby. Vědci objevili zkameněliny

„Jeho unikátní a bizarní rysy se vzpírají veškerému vysvětlení ke vztahu k ostatním savcům,“ uvedl David Krause, vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature.

Zatímco přední nohy živočicha byly přímo pod tělem jako u většiny dnešních savců, jeho zadní nohy byly posazené více po stranách - jako je tomu u plazů. Páteř se mu proto při chůzi stejně jako plazům pohybovala ze strany na stranu. V porovnání s ostatními druhohorními savci měl více páteřních obratlů a tedy delší trup. Jeho přední zuby se podobají těm, které mají dnešní hlodavci. Celková tělesná stavba zvířete však podle vědců nemá v moderní živočišné říši žádnou obdobu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.