Lidovky.cz

Paroubek doporučí odchod do opozice

Události

  13:42
PRAHA - Premiér a předseda sociální demokracie doporučí své straně odchod do opozice. Jiří Paroubek to řekl v České televizi, kde se po volbách setkali lídři stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. ON-LINE

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a šéf volební kampaně Jaroslav Tvrdík. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

"Budu jej (odchod do opozice) svými skromnými silami plně prosazovat," prohlásil premiér v pořadu Otázky Václava Moravce. Odpoledne se podle Paroubka sejde grémium ČSSD a poslanecký klub, v pondělí pak předsednictvo, které posoudí Paroubkovo doporučení.

Sledujte povolební ON-LINE


Předseda ODS Mirek Topolánek ve stejném pořadu prohlásil, že je připraven přijmout od prezidenta Václava Klause pověření a vést jednání o sestavení nové vlády, která by získala důvěru sněmovny. Z povolebních jednání předem nevylučuje ani ČSSD.

Topolánek uvedl, že jako vítěz hlasování cítí odpovědnost vést jednání o vládě tak, aby se země kvůli volebnímu patu nedostala do politické krize a aby příští kabinet pokud možno vydržel celé čtyřleté volební období. Předjímat další kroky je podle něj předčasné.

Občanští demokraté odmítají spolupracovat jen s komunisty. S lidovci a zelenými ale většinovou pravostředovou koalici nevytvoří. Vítězem voleb se sice stala ODS, ČSSD a KSČM ale budou mít ve dvousetčlenné sněmovně dohromady rovných 100 hlasů, tedy stejně jako občanští demokraté, KDU-ČSL a Strana zelených.


Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek si ale myslí, že nemá cenu vstupovat už předem do jednání s myšlenkou, že situace je zablokovaná. Předseda zelených Martin Bursík dodal, že jeho strana je státotvorná a je připravena jednat. Předseda KSČM Vojtěch Filip navrhl jako východisko takzvanou vládu národní shody, v níž budou zastoupeny všechny strany zastoupené ve němovně. Pro takový model ale u ostatních lídrů nenašel pochopení.

Paroubek má také obavu, že ODS přetáhne od sociálních demokratů na svou stranu některého z nespokojených poslanců. Právě v táboře ČSSD vidí potenciál možných zběhů politolog Ladislav Cabada. "Po (sobotním) extempore Paroubka nemohou být jednotní, nemohou všichni souhlasit," řekl politolog. Je podle něj pravděpodobnější, že někdo ze sociální demokracie podpoří pravici, než že například některý z nováčků ve sněmovně ze Strany zelených přejde doleva.

Paroubek: O stížnosti na volby rozhodneme později
"Napomůžeme takovému řešení, které přinese stabilitu," uvedl také Paroubek. Jednání mezi ČSSD a ODS ovšem komplikuje Paroubkovo sobotní prohlášení, v němž napadl regulérnost voleb. "Prověříme možnost podat žalobu na neplatnost voleb u Nejvyššího správního soudu," řekl Paroubek.

                      Výsledky voleb 2006

strana procenta počet křesel
ODS
ČSSD
KSČM
KDU-ČSL
SZ

35,38%
32,32%
12,81%
7,22%
6,29%

81
74
26
13
6

                      Výsledky voleb 2002

strana procenta počet křesel
ČSSD
ODS
KSČM
KDU-ČSL a US-DEU

30.20%
24.47%
18.51%
14.27%

70
58
41
31

Dnes uvedl, že o osudu stížnosti rozhodne to, jak dopadnou jeho trestní oznámení na předsedu ODS Topolánka a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho, které viní z nečistého ovlivnění předvolební kampaně. Paroubek dodal, že stížnost na volby lze podat třeba i za půl roku, nikoli tedy jen do deseti dnů, jak zaznělo v sobotu.

Šéf ÚOOZ několik dní před volbami prohlásil, že Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné i kauzy biolíh.

Uvedl, že organizovaný zločin již prorostl do státní správy. Premiér to vzápětí označil za spiknutí Kubiceho a některých politiků ODS, kteří podle něj chtěli ČSSD poškodit před volbami.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.