Lidovky.cz

Slovinské tolary vystřídají eura

Svět

  13:43
LUBLAŇ - Již na šestou měnu ve svém životě si musí od 1. ledna zvyknout 93letá Fatima Sehičová. „Tyhle malé mince opravdu nedokážu rozlišit,“ říká, zatímco v rukou nesměle převrací nová nablýskaná eura.

Euro foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Slovinsko se od Nového roku stane prvním z nováčků v Evropské unii, který přejde na společnou evropskou měnu. Slovinský premiér Janez Janša označil tento krok za „největší národní úspěch“ země od jejího vstupu do unie v roce 2004.

Nedávný průzkum Evropské unie ukázal, že více než dvě třetiny Slovinců jsou se zavedením eura spokojeny. Dokazuje to podle nich, že jsou pevnou součástí prestižního evropského klubu. Pravdou ale je, že jim jejich tolary, které země zavedla po vyhlášení nezávislosti v roce 1991, budou chybět. „Určitě si některé nechám - jsou součástí naší historie,“ myslí si Alenka Posavcová, obyvatelka Lublaně.

Slovinsko se stane již třináctou zemí se společnou evropskou měnou, přísná ekonomická kritéria dokázalo splnit velmi rychle. Přitom ještě před dvaceti lety, těsně po osamostatnění, byla roční inflace v zemi až 1500 procent, dnes je pouhých 1,9 procenta.

Ve slovinské metropoli dokonce neonový nápis odpočítává dny, které zbývají do nástupu eura. Napětí před „dnem E“ se stupňuje, píší slovinské deníky. Lidé se však nemusejí obávat případných zmatků. Již v polovině prosince oznámily slovinské banky, že jsou eury dostatečně vybaveny. Jedno euro přitom představuje 240 slovinských tolarů. „Bankovní sektor je na zavedení eura velmi dobře připraven,“ citoval slovinský list Delo šéfa Sdružení slovinských bank Dušana Hočevara.

Aby byl přechod na euro jednodušší, již dva roky byly ve všech obchodech uvedeny ceny jak v tolarech, tak v eurech. Každá slovinská domácnost navíc obdržela přesné instrukce, co všechno pro ni bude změna měny znamenat. První dva týdny nového roku budou ještě fungovat obě měny najednou, od 15. ledna budou v oběhu již pouze eura. Poté bude možné vyměnit tolary za eura v bankách. Aby si měna přesto zachovala národní ráz, euromince jsou ozdobeny slovinskými motivy - od spisovatelů přes nejvyšší horu až po národní symboly.

Podle slovinského analytika Vlada Mihejlaka budou mít Slovinci eura rádi. „Avšak jen do té doby, než zjistí, že jich v kapsách nemají dostatek,“ citovalo ho bělehradské rádio B92. Pravdou je, že zdražení potravin i služeb se Slovinci velmi obávají. „Hodně malých věcí podraží,“ citoval list International Herald Tribune Bostjana Kozinu, který vlastní v Lublani obchod se zeleninou. „My ceny nebudeme zvyšovat, je tu příliš velká konkurence. Ale například cena kafe určitě půjde nahoru.“

Asociace slovinských spotřebitelů nedávno zveřejnila seznam prodejen, které začaly zvyšovat ceny ještě před příchodem eura. V jednom z nich stoupla cena brambor o 54 procent, jinde se zase dvojnásobně zdražilo parkovné. „Vyhýbejte se těmto obchodům a hlasitě protestujte,“ vybízí Slovince asociace. I premiér Janša se proti těmto praktikám ohradil a uvedl, že bude pečlivě sledovat případný růst cen a hodlá proti němu zakročit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.