Lidovky.cz

Sunnité uctívají v Tikrítu Saddámovu památku

Svět

  17:48
BAGDÁD - Do Tikrítu, který býval baštou Saddáma Husajna, proudí stovky iráckých sunnitů a truchlí za mrtvého exprezidenta. Americká armáda se chystá ke konfrontaci se šíitskými milicemi a prezident Bush prý v nejbližších dnech oznámí novou strategii v Iráku.

Sunnité v Tikrítu foto: ČTK

Podle BBC by to mělo být v půli příštího týdne a Bush prý nabídne další vojáky pro Irák. Chce klást důraz spíš na plnění bezpečnostních úkolů než na výcvik iráckých jednotek.

Američané prý chtěli popravu oddálit
Irácká vláda začala vyšetřovat, kdo porušil zákaz a na sobotní Saddámovu popravu přinesl mobilní telefon. Zaznamenal na něj celou popravu a tyto záběry jsou nyní šířeny internetem. Agentury soudí, že poprava v den muslimského svátku oběti posílila pozici iráckého premiéra Núrího Málikího mezi iráckými šíity.

Američané se podle televizní stanice CNN snažili do poslední chvíle popravu oddálit. Chtěli zabránit tomu, aby bylo vykonání rozsudku smrti vnímáno jako pomsta šíitů a nikoli jako součást právního řízení, a žádali o čtrnáctidenní odklad. Premiér a jeho poradci to ale odmítli s ohledem na bezpečnostní rizika, protože se šířily zprávy o připravovaných útocích v blízkosti Bagdádu.

Nejbližší Saddámův spolupracovník Izzat Ibráhím Dúrí, který je stále na útěku, dnes na stránkách Saddámovy strany Baas vyzval všechny skupiny bojující v Iráku, aby vytvořily společnou frontu za osvobození své země. V dlouhém textu také vzdal hold mrtvému Saddámovi. "Slibuji, že vystupňujeme svatou válku a budeme v ní pokračovat, dokud svou vlast neosvobodíme. To, že zločinci z řad Angličanů, sionistů a Peršanů, zavraždili Saddáma Husajna, odhodlání strany Baas a arabského národa znásobí," napsal.

Sadrovy milice jsou "nejvážnějším ohrožením bezpečnosti" v Iráku
Podle zdrojů agentury Reuters zahájí americké jednotky v nejbližších dnech, možná už v pátek, boje proti milicím šíitského duchovního Muktady Sadra.

Pentagon v prosinci zveřejnil zprávu o situaci v Iráku a Sadrovy milice zvané Mahdího armáda v ní označil za nejvážnější ohrožení bezpečnosti v Iráku. Těmto jednotkám se připisuje značná část útoků na irácké sunnity. Do Tikrítu, u nějž je Saddám pohřben, směřují stovky Saddámových stoupenců a sunnitští duchovní zahájili několikadenní smuteční obřady za mrtvého.

Město je podobně jako za Saddámovy vlády plné symbolů, které Saddáma připomínají a jež Američané po invazi v roce 2003 z ulic odstranili. Mnozí ze Saddámových stoupenců chodí Tikrítem s nabitými samopaly a policie proti nim nezasahuje.

V šíitské svatyni v Sámaře šíité v pondělí naopak uspořádali posměšný ceremoniál nad Saddámovou smrtí. Tato Zlatá mešita byla loni v únoru téměř zničena při útoku sunnitů, což rozpoutalo následné násilí mezi iráckými sunnity a šíity v podobě pumových útoků, únosů a vražd.

I když se očekávalo, že po Saddámově popravě budou následovat odvetné útoky sunnitů, z Iráku je dnes hlášeno jen malé množství incidentů. V Bagdádu při nich zahynuli tři civilisté a americká armáda se zabývá incidentem, při němž jeden její příslušník ve Fallúdži zabil svého iráckého kolegu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.