Lidovky.cz

Steinmeier čelí sílící kritice

Svět

  8:01
BERLÍN/PRAHA - Křeslo pod německým ministrem zahraničí FrankemWalterem Steinmeierem se v posledních dnech povážlivě otřásá. Důvodem je případ německého Turka, kterého Američané pro podezření z členství v hnutí Taliban před několika lety zatkli v Afghánistánu a následně převezli na Guantánamo.

Frank-Walter Steinmeier foto: Yves LoggheČTK

Německá média totiž uvádějí, že tehdejší rudo-zelená vláda Gerharda Schrödera bránila vydání nevinného muže do Německa. V čele kancléřského úřadu v tu dobu stál právě Steinmeier.

Dnes 24letý Murat Kurnaz byl koncem roku 2001 zadržen v pákistánském Péšaváru. Podle německé televize ZDF se tam jako hluboce věřící muslim vypravil na poutní cestu. Američané ho kvůli podezření z terorismu následně vyšetřovali ve své věznici v afghánském Kandaháru. Výslechů se měli účastnit také příslušníci elitní jednotky německé armády KSK, kteří Kurnaze podle jeho slov týrali.

Zabránit Kurnazově návratu
Později byl v Brémách narozený Turek převezen do americké věznice na Guantánamu. Z ní byl pro nedostatek důkazů propuštěn loni v srpnu. Německý deník Süddeutsche Zeitung však napsal, že Američané nabízeli německé vládě předání z jejich pohledu nevinného Kurnaze už na podzim 2002.

Schröderův kabinet tuto nabídku odmítl. Údajně proto, že Američané požadovali, aby byl Kurnaz v Německu neustále sledován. A co víc: spolková vláda se snažila Kurnazově návratu do Německa zabránit.

Z tajných dokumentů, které má Süddeutsche Zeitung k dispozici, vyplývá, že spolkový kabinet ještě koncem října 2005 hledal materiály, které by Kurnazovi přitížily. Politici se snažili zkonstruovat proti vězněnému muži obvinění. Uvažovali také o tom, že mu vypoví povolení k pobytu v Německu.

A to přesto, že Kurnaze na Guantánamu vyšetřovali tři pracovníci německých tajných služeb, kteří nabyli přesvědčení, že mladý muslim nikdy nepobýval ve výcvikovém táboře teroristů. Do Německa se Kurnaz vrátil až díky úsilí nové kancléřky Angely Merkelové (CDU).

Opoziční FDP, Zelení i Levicová strana/PDS žádají, aby Steinmeier, který byl ve Schröderově úřadu zodpovědný také za koordinaci tajných služeb, v případu co nejdřív vypovídal před vyšetřovacím výborem. Podle předsedkyně strany Zelených Claudie Rothové se předchozí vláda dopustila „masivního porušování lidských práv“.

„Závažná obvinění“
Opatrně se však od Steinmeiera distancují někteří jeho kolegové z SPD i z koaliční CDU. Niels Annen z předsednictva sociálních demokratů označil obvinění za „závažná“. Znepokojení vyjádřil také zástupce CDU v parlamentním vyšetřovacím výboru zabývajícím se tajnými službami Hermann Gröhe. Pokud vláda skutečně odmítala ochránit osobu, jejíž nevinu potvrdily i německé úřady, nezůstane to podle Gröha bez důsledků.

Steinmeiera se naopak zastal předseda SPD Kurt Beck. „Jsem si jistý, že se zachoval bezchybně,“ řekl Beck na adresu ministra.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.