Lidovky.cz

Česko přijde o povolenky na emise

BRUSEL - Evropská komise se chystá zamítnout českou žádost o emisní povolenky na léta 2008 až 2012. Bruselu se nelíbí, že vláda požádala o větší objem tolerovaných emisí CO2, než dosud české podniky vypouštěly do ovzduší.

továrna. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Topolánkův kabinet chce po komisi souhlas se 102 miliony tun emisí ročně, což je o pět milionů tun víc, než činila předchozí kvóta, a až o dvacet milionů tun víc, než domácí firmy spotřebovaly v roce 2005. Tehdy elektrárnám a průmyslovým podnikům stačily povolenky na 82 milionů tun.

„Český požadavek není odůvodněný. Bude muset dojít ke snížení kvóty,“ řekl LN zdroj v komisi z oddělení pro životní prostředí, který není oprávněn mluvit s tiskem a proto nechtěl být jmenován. Očekávaný verdikt Bruselu potvrdil i místopředseda Strany zelených Ondřej Liška. „Slyšel jsem o tom, že jsou s tím problémy. Brusel s naší kvótou nesouhlasí,“ řekl Liška.

Komise své rozhodnutí zveřejní zhruba za měsíc. Není proto zatím známé, o kolik milionů tun vládní představu seškrtá a jakou kvótu tedy pro Česko navrhne. Se snížením se ale zřejmě musí počítat. Brusel, jemuž tato pravomoc náleží, zatím posoudil žádosti třinácti států a v jedenácti případech jejich požadavky odmítl. Povolenky napoprvé komise schválila jen Británii a Slovinsku, což byly jediné země, které si dobrovolně navrhly nižší objem emisí, než na jaké měly nárok v letech 2005 až 2007.

Komise seškrtala národní plány průměrně o 7 %, což by v českém případě představovalo emise mírně pod stovkou milionů tun ročně. Situace se ale liší stát od státu. Slovensku například Brusel přiznal o celou čtvrtinu povolenek méně, než Bratislava chtěla, a Slováci chtějí komisi žalovat. Češi sice budou podle Lišky za kvótu „bojovat“, žalobu už ale dříve vyloučil ministr životního prostředí Martin Bursík.

Česká vláda zdůvodnila žádost o více povolenek tím, že v roce 2005 rostla domácí ekonomika pomaleji, takže spotřeba emisí neodpovídala její reálné síle. Brusel se brání tím, že když se státy unie zavázaly bojovat s globálním oteplováním, měly by emise snižovat. Komise navíc vychází ze zkušeností z prvního období, kdy bylo povolenek moc a obchodování s nimi téměř zkolabovalo. Pokud Brusel českou kvótu skutečně sníží, bude to znamenat, že si domácí firmy budou muset potřebné povolenky koupit za tržní cenu od jiných podniků nebo jiných států.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.