Lidovky.cz

Spor o pachové vzorky na G8

Svět

  8:21
BERLÍN/PRAHA - Německá policie preventivně shromažďuje pachové vzorky odpůrců nadcházejícího summitu G8 v Heiligendammu. V úterý to připustila Spolková prokuratura. Politici nejnovější praktiky německé policie přirovnávají k metodám Stasi.

Demonstranti. foto: ČTK

Představitelé vládní SPD i opozičních FDP a Zelených neskrývají pobouření a hovoří o „nepochopitelných postupech“.  „Připomíná mi to metody Stasi,“ uvedl pro list Leipziger Volkszeitung místopředseda německého parlamentu Wolfgang Thierse.

Tento východoněmecký představitel SPD zároveň varoval před „hysterií, která by mohla vést k metodám policejního státu a la NDR.“ Podle Thierseho je totiž už tak dost zlé, že místo, kde se bude summit konat, je obehnáno plotem „připomínajícím zeď z časů NDR“.

Proti pachovým vzorkům se postavil také místopředseda frakce Zelených Hans-Christian Ströbele, který je považuje za „nechutné“ a za projev „slídilského státu“. Pro Maxe Stadlera z FDP je shromažďování vzorků „nepochopitelné“.

Spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble (CDU) nejnovější postup policie hájil. „V určitých případech jde o prostředek, jak identifikovat možné pachatele,“ vysvětloval ministr v rozhovoru pro Bavorský rozhlas s tím, že cílem je zajistit bezpečnost summitu G8. Ten se bude v severoněmeckém Heiligendammu konat od 6. do 8.června.

Jak na svém internetovém serveru upozorňuje německá televize ARD, Schäuble za sběr pachových vzorků zodpovědný není. Ten je plně v kompetenci jednotlivých spolkových zemí.
Důkazní hodnota je pochybná Pachové vzorky jsou odebírány dlouhou kovovou trubičkou, kterou dotyčný musí sevřít do dlaně. Sběrem pachových vzorků proslula někdejší tajná policie NDR. Podle informací Státní prokuratury je však důkazní hodnota této metody pochybná, Mluvčí úřadu uvedl, že zmíněný postup má pouze „hodnotu indicie“.

Policejní odbory jakoukoliv kritiku shromažďování pachových vzorků odmítají. „O metodách Stasi mluví jen lidé, kteří chtějí vyvolat polemiku a neznají náš právní stát,“ cituje server Netzeitung předsedu odborů Konrada Freiberga. Ten shromažďování vzorků označil za „málo používanou, ale právně ošetřenou metodou.“ S pomocí vzorků mají speciálně vycvičení psi rozpoznat osoby podezřelé ze spáchání trestného činu.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.