Lidovky.cz

Barmská policie zatkla stovky mnichů

Svět

  8:00
RANGÚN - Barmské bezpečnostní složky se stále pokoušejí ukončit masové protesty proti vojenskému režimu. Ty jsou největší za posledních dvacet let. Policie dnes vnikla do několika buddhistických klášterů. Při raziích byly podle agentury Reuters zbity a zatčeny stovky mnichů, z nichž mnozí prý patří k vůdcům protestů.

Policisté vnikli do barmských klášterů, zadrželi stovky mnichů. foto: ČTK

Jen v Rangúnu policisté a vojáci vtrhli do dvou klášterů, odkud násilím odvedli na 200 mnichů; podobný osud stihl dva kláštery na severovýchodě Barmy, odkud bylo odvlečeno až 650 osob.

Noční razie přicházejí jen den poté, co bezpečnostní složky poprvé razantně zakročily proti demonstracím mnichů, jejich přívrženců a členů opozice v Rangúnu a v městě Mandalaj v centrální části země. Při násilnostech zahynuli nejméně tři lidé, opozice hovoří o pěti až osmi. Barmské úřady přiznaly smrt jednoho muže. Dalších nejméně pět lidí však bylo podle agentur postřeleno, na 700 bylo zbito obušky a 200 lidí bylo již ve středu zatčeno.

Mniši a další členové opozice však prý i nadále volají po pokračování protestů. Podle pozorovatelů je možné, že dojde k dalšímu krveprolití. Očití svědci, které citovaly agentury Reuters a AFP, hovoří o tom, že také noční razie doprovázelo násilí. Vojáci a policisté prý mnichy při zatýkání bili a pro výstrahu stříleli do vzduchu. Vedle dvou klášterů v Rangúnu příslušníci bezpečnostních sil vtrhli též do klášterů Mogaun a Ngwei Ťaryan na severovýchodě země. V Mogaunu bylo podle Reuters zatčeno až 500 mnichů, v Ngwei Ťaryan dalších 150. "Nechali tam pouze dva nebo tři nemocné mnichy," řekla Reuters očitý svědek z blízkosti Ngwei Ťaryan. 

Podle agentury AP dnes bylo také zatčeno několik členů prodemokratických aktivistů z Národní ligy pro demokracii, jejíž vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij je držena v domácím vězení.

Rada bezpečnosti OSN na své mimořádné schůzce v noci na dnešek SELČ vyjádřila nad středečním razantním zásahem proti demonstrantům znepokojení. Zároveň představitele vojenského režimu vyzvala, aby se zdrželi dalších násilností a povolili vstup zvláštního vyslance OSN do země.

Patnáctičlenná Rada se však podle tiskových agentur neshodla na tom, že by barmský režim formálně odsoudila, tak jak to v minulých dnech udělaly Spojené státy a Evropská unie. Také se nedohodla na případných sankcích, jak to po ni USA a EU žádaly.

Ve světě však i dnes přibývá hlasů, které volají po okamžitém ukončení konfliktu v Barmě. Jen dnes zásah policie odsoudila Austrálie a Singapur.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.