Lidovky.cz

V barmských městech přibývá vojáků

Svět

  17:16
RANGÚN - Povoláním tisíců dalších vojáků do barmských měst včetně metropole Rangúnu chce vojenská junta zabránit pokračování protivládních demonstrací. To se jí zdá se daří, aktivity protestujících utichly. V hlavním městě je už 20 tisíc vojáků a pokračuje masové zatýkání demonstrantů.

Barma. foto: ČTK

Státní média ohlásila znovunastolení pořádku "po opatrném, nejmenším možném použití síly". Do Rangúnu se vrátil zvláštní vyslanec OSN Ibrahim Gambari, který se podle diplomatických zdrojů v novém hlavním městě Neipyijto setkal s barmskými
generály, které se snažil odradit od dalšího krveprolití.

V Rangúnu se pak setkal s vůdkyní opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která je držena v domácím vězení. Nic bližšího se o těchto setkáních
zatím neví a oficiálně nebyly ani potvrzeny, cestu zmocněnce OSN halí tajnosti. Předpokládá se však, že na schůzku se Su Ťij by nemohl pomýšlet bez osobního svolení vůdce junty, generála Thana Šweie.

K pokojnému vyřešení krize vyzvaly juntu už i Japonsko a Čína, největší dosavadní spojenci Barmy. Ale mezinárodní tlak měl v minulosti na vojenský režim minimální dopad. "Nemyslím si, že by tomu mělo být nyní jinak. Vyřešíme si to sami," řekl agentuře AP jeden z Barmánců, který si v obavě z případného postihu přál zachovat anonymitu.

Začalo to zdražováním
Pouličními protesty desetitisíců lidí v uplynulém týdnu vyvrcholila krize, která začala před šesti týdny po prudkém zdražení benzinu. Zprvu opatrné protesty nabraly na síle, když se k demonstracím přidali buddhističtí mniši. Junta, vybavená mnoha zkušenostmi z potlačování opozice, se nakonec odhodlala k tvrdému postupu a vojáci začali střílet do davu.

Střelba do demonstrantů si podle úředních údajů vyžádala deset životů, západní vlády se však obávají, že počet mrtvých je mnohem vyšší, někteří diplomaté zmiňují desítky obětí, emigranti dokonce dvě stovky mrtvých. Při potlačení předchozího povstání v roce 1988 zahynulo podle odhadů na 3000 lidí. Vojenské režimy jsou v Barmě u moci už 45 let.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.