Lidovky.cz

Italský problém s burkami

Svět

  7:26
ŘÍM - V Itálii se rozhořel spor o právo muslimských žen na nošení tradičních oděvů, které zahalují tvář i celé tělo. Pozornost vzbudil prefekt z města Treviso nedaleko Benátek, který povolil nošení burky i navzdory tomu, že v celé Itálii platí zákaz takového zahalování těla a obličeje, které by znemožňovalo identifikaci.

Itálii se nelíbí povolení nosit burku. foto: Lidové noviny

Podle šéfa treviské policie, Vittoria Capocelliho, by měly ženy, které si to přejí, mít možnost burku svobodně nosit a měly by povinnost odhalit svou tvář, jen pokud je policie bude chtít identifikovat.

Burka je považována za nejextrémnější příklad zahalování muslimské ženy. Zakrývá celé tělo od hlavy až k patě, včetně obličeje, jen pro oči nechává mřížku. „Nošení burky je zvyk založený na určitých kulturních a náboženských aspektech, a ženy ji tedy mohou klidně nosit, kromě případů, kdy budou požádány o prokázání totožnosti,“ citoval prefekta italský deník La Tribuna.

Capocelli si kvůli svému návrhu vysloužil ostrou kritiku, dokonce i z řad umírněných italských muslimů. Jeden z předních představitelů italské muslimské komunity Mario Scialoja označil nošení burky za „nevhodné“. Podle něj islám ženám nepřikazuje se takto zahalovat a její nošení je zvykem jen „některých muslimských obyvatel“.

S Capocelliho povolením nesouhlasí ani jeho nadřízený – italský ministr vnitra Giuliano Amato.  Jeho mluvčí řekl italské zpravodajské agentuře ANSA, že ministerstvo považuje nošení burky za „nepřijatelné“. Ostřejší slova použila š é f k a asociace marockých žen v Itálii Souád Sbajová: „Je to skandál. Máme přece zákon z roku 1975 a ten platí pro všechny.“ Dodala, že povolení nosit burky je „nebezpečné, protože mnoho muslimských žen bude nyní nuceno je nosit“.

 Na titulní straně předního italského deníku Corriere della Sera vyšel článek, v němž zástupce šéfredaktora, Magdí Allám, píše, že Capocelliho přístup „vede k sebevraždě naší civilizace“. P o d l e některých interpretací nošení burky porušuje dva italské zákony. Jeden začal platit v roce 1975, jako součást protiteroristických opatření v době, kdy Itálii sužovaly útoky Rudých brigád. Zákon zakazuje jakékoliv maskování na veřejnosti (vyjma karnevalů). Stále také platí podobný zákon z roku 1931, tedy z dob fašistického diktátora Mussoliniho. Nejnovější protiteroristický zákon z roku 2005 navíc zpřísnil sankce. Za porušování pravidel o zahalování nyní hrozí pokuta až 2000 eur nebo dva roky vězení.

 V58milionové Itálii nyní žije necelý milion muslimů – většina z nich jsou přistěhovalci ze severní Afriky, především z Maroka, kolem 120 tisíc se v Itálii narodilo. Největší muslimská komunita žije v sousední Francii, kde platí zákaz užívání náboženských symbolů (tedy i burky nebo muslimského šátku) ve školách a veřejných institucích. Prosadit poměrně přísný zákon, který by úplně zakázal nošení burky na veřejnosti, se v Nizozemsku snaží poslední dva roky prosadit poslanec Geert Wilders.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.