Lidovky.cz

Česko opět prohrálo s EU spor o léčiva

Svět

  16:35
LUCEMBURK/BRUSEL/PRAHA - Česko prohrálo u Evropského soudního dvora další z řady sporů, týkajících se léčiv. Tentokrát šlo o to, že ČR nepřevedla do svého právního řádu směrnici upravující pravidla používání tradičních rostlinných produktů v lékařství. ČR musí dát legislativu rychle do pořádku, v opačném případě hrozí vysoké sankce.

Nemocnice dostanou léky. foto: Lidové noviny

Nyní Česko musí směrnici do svého práva zařadit pokud možno co nejrychleji, jinak může být vystaveno dalšímu soudu a poté vysoké finanční sankci. Proti dnešnímu verdiktu není odvolání. Druhou prohru Česka během několika týdnů způsobilo zpoždění při  schvalování zákona o léčivech, který projednávají čeští poslanci. Součástí zákona mají být právě evropské směrnice, které zemi přivedly až k soudu. Předpisy přitom Česko mělo převést do své legislativy nejpozději do roku 2005.

Čeští poslanci zákon o léčivech projednávali 23. října a o mnohá ustanovení se přeli. O normě by měli hlasovat příští týden; pokud ji sněmovna schválí,dostane zákon k posouzení Senát a pak k podpisu prezident. Podle stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha je zákon špatně připravený, "nestravitelný" a ministerstvo zdravotnictví by ho mělo stáhnout. 

Zákon má chyby, ale...

Ministr Tomáš Julínek (ODS) poznamenal, že by to sice nejraději udělal, ale normu je nutné přijmout i kvůli hrozícím sankcím z EU. Podotkl, že úpravy měli prosadit už jeho předchůdci v ministerském křesle. Julínek v něm loni vystřídal právě Ratha, který stál v čele úřadu od podzimu 2005. První prohru kvůli léčivům ČR zaznamenala u Evropského soudního dvora koncem září. Další by mohla následovat začátkem listopadu, kdy je v Lucemburku naplánováno další stání ohledně podobné evropské směrnice.


Léčiva ovšem nejsou jedinými prohrami Česka. Letos Češi prohráli u Evropského soudního dvora celkem tři spory s Evropskou komisí. Všechny se sice týkaly zdravotnictví, ale jen dva z nich léčiv.

První prohru Česko zaznamenalo začátkem letošního roku: týkala se uznávání diplomů lékařů a zubařů a povinného členství zahraničních lékařů, kteří chtějí působit v Česku, v místních lékařských komorách. I tehdy bylo na vině nepřevedení
příslušných evropských směrnic do národního právního systému.

Sankce? Nejdřív další soud

Za dosavadní rozsudky Česku zatím nehrozí žádné sankce. V případě prvního rozsudku je povinností členského státu EU napravit chybu pokud možno co nejrychleji. Tato doba přitom není pevně stanovená. Pokud však Evropská komise uzná, že se stále nic nezměnilo, může s Českem zahájit další, v pořadí druhou, proceduru pro porušení evropské legislativy, která může skončit další žalobou. V případě dalšího soudního neúspěchu je situace
daleko vážnější a Česku by hrozily finanční sankce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.