Lidovky.cz

Němci znají atentátníky z RAF

Svět

  7:48
BERLÍN - Němečtí vyšetřovatelé vyřešili jednu z mnoha záhad, které stále obklopují bývalou teroristickou organizaci Frakce Rudé armády (Rote Armee Fraktion - RAF). Znají totiž jména pachatelů posledního atentátu, který němečtí levicoví extremisté spáchali před oficiálním ukončením své činnosti. Vyhráno však ještě nemají: přesto, že na oba atentátníky byl už před lety vystaven zatykač, zůstávají pachatelé nezvěstní.

RAF. foto: AFP

Za útokem na budovu věznice ve hesenském Weiterstadtu z roku 1993 stáli Daniela Kletteová a Volker Staub. Spolu s nimi se násilné akce zúčastnil ještě Burkhard Garweg, kterého úřady ze členství v RAF pouze podezírají. I on se však od útoku skrývá v ilegalitě. Uvedla to mluvčí Spolkové prokuratury Sonja Heineová, která tak potvrdila informace týdeníku Stern. Pachatele podle ní usvědčila analýza DNA.

Při útoku na nově postavený komplex věznice ve Weiterstadtu použila RAF 200 kilogramů výbušniny. Budova byla téměř zcela zničena. Nikdo však nepřišel o život, protože věznice ještě nebyla v provozu. Vzniklé škody dosáhly výše 123 milionů marek. Podobně jako při svých předešlých násilných akcích zveřejnili teroristé následně prohlášení. V něm uvedli, že chtěli zaútočit na vězení jako na symbol „represivní politiky státu“.

Aby mohli v komplexu umístit výbušninu, museli pachatelé překonat šest metrů vysokou zeď. Použili přitom provazového žebříku. Případný hluk měly tlumit kusy koberce - a právě na nich vyšetřovatelé podle Sternu objevili vlasy dnes 49leté Kletteové, 52letého Strauba a 39letého Garwega.

Řada útoků RAF zůstává dodnes zahalena tajemstvím. Zejména v případě pachatelů atentátů tak zvané třetí generace levicových extremistů, k nimž došlo v 80. letech a na začátku 90. let minulého století, tápají vyšetřovatelé ve tmě.

 Tyto atentáty se totiž vyznačovaly vysokou profesionalitou. Pachatelé po sobě nezanechávali téměř žádné stopy. Na místech jimi spáchaných činů vyšetřovatelé nenacházeli ani otisky prstů. Proto se také dodnes neví, kdo přesně byli členové třetí generace RAF.

Proti světovému imperialismu

Frakce Rudé armády existovala v letech 1970 až 1998. Jejími zakladateli a mediálně nejznámějšími tvářemi byli mimo jiné Andreas Baader, Ulrike Meinhofová a Gudrun Ensslinová. Terčem útoků teroristů tak zvané první generace byli většinou vysocí představitelé západoněmeckého státu a průmyslu, později také americké armády. Své násilí teroristé ospravedlňovali jako boj proti kapitalismu a světovému imperialismu.

Poté, co byli zakladatelé RAF v první polovině 70. let uvězněni, snažili se jejich následovníci z druhé generace vynutit si násilím propuštění svých spolubojovníků. Třetí generace prováděla profesionálně organizované vraždy, jejichž cílem byli i mediálně neznámí lidé. Vrcholu dosáhly násilné aktivity RAF během tak zvaného německého podzimu roku 1977.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.