Lidovky.cz

Mušaraf opustil "krásnou rodinu"

Svět

  8:39
ISLÁMÁBÁD - Parvíz Mušaraf splnil slib a odstoupil z čela pákistánské armády. Už nic nestojí v cestě tomu, aby by ho ve čtvrtek potvrdili ve funkci prezidenta. Volby sice vyhrál již 6. října, opozice však striktně žádala, aby vysvlékl uniformu, v opačném případě hrozila bojkotem lednových parlamentních voleb.

Parvíz Mušaraf foto: ČTK

Mušarafovým nástupcem se stal generál Ašfak Kajani, považovaný za jednoho z jeho nejvěrnějších stoupenců. Předpokládá se, že Kajani bude pokračovat v prozápadní orientaci armády, která se v poslední době potýká s rostoucí násilnou aktivitou islámských extremistů.

"To, co jsem dnes, jsem díky armádě," řekl Mušaraf v projevu ke
shromážděným armádním velitelům a politikům. "Jsem na tuto armádu hrdý a jsem šťastný, že jsem velel nejlepší armádě na světě. Velet už nebudu..., ale moje srdce a myšlenky budou stále s vámi."

Pro Mušarafa byla uniforma "druhou kůží", jak říkával. Proto cítí velký
smutek, že opouští tu "krásnou rodinu" armády, k níž patřil přes 40 let. "Vy jste zachránci Pákistánu," prohlásil Mušaraf na adresu vojáků.

Odchod 64letého Mušarafa z armády je klíčovým požadavkem opozice. Prezidentovi odpůrci rovněž žádají, aby Mušaraf zrušil v zemi výjimečný stav, který vyhlásil 3. listopadu, údajně kvůli množícím se útokům islámských radikálů a zásahům justice do
politiky.

Mušaraf do čela armády nastoupil v roce 1998. O rok později se dostal do čela země, když nekrvavým převratem zbavil moci tehdejšího premiéra Naváze Šarífa. Ten se o uplynulém víkendu vrátil po osmi letech z exilu zpět do vlasti.

Ještě před Šarífem se do Pákistánu vrátila z exilu i další významná postava opozičních sil, bývalá premiérka Bénazír Bhuttová. Oba se shodují v kritice Mušarafova odklonu od demokracie, nicméně oba kandidují v lednových volbách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.