Lidovky.cz

Šest důvodů vítězství Putina

Svět

  19:02
MOSKVA - O vítězi ruských parlamentních voleb bylo rozhodnuto v okamžiku, kdy prezident Vladimir Putin svolil, aby se stal jedničkou na kandidátce strany Jednotné Rusko. Putinova strana by zvítězila, i kdyby byly volby férové. Kreml si však vítězství ještě pojistil kroky, jež jsou sice v rozporu s duchem demokracie, ale které jisté vítězství činí ještě jistějším.

V den, kdy miliony Rusů sledovaly projev prezidenta Vladimira Putina na televizních obrazovkách, byl jeho největší odpůrce, opoziční vůdce Garri Kasparov propuštěn z vězení, kde si odseděl několik dní za účast na nepovolené demonstraci. foto: AFP

Důvod první: bohatnoucí Rusko
Rusko za osm let vlády Vladimira Putina zažilo nejlepší roky za poslední tři desetiletí. Průměrný Rus si dnes koupí desetkrát tolik, co v roce 1999, a normální mzda už o hodně překračuje v přepočtu deset tisíc korun. Rusko se stalo „energetickou supervelmocí“ a jeho hrubý domácí produkt na hlavu, který roste za Putina průměrně o sedm procent ročně, se blíží unijnímu Polsku. Rusko je tak zemí zaslíbenou pro celý postsovětský svět, což je pro sebevědomí Rusů důležité.

Důvod druhý: stabilita
Putinovi se podařilo Rusku a Rusům vrátit pocit stability. Ruská federace se dnes nerozpadá jako za Borise Jelcina, naopak je prostřednictvím Moskvou vedených gubernátorů pevně řízeno z centra. Válka v Čečensku i teroristické hrozby jsou bolavým místem, ale obecně je válka vydávána za vítězně skončenou.

Důvod třetí: vrácená hrdost
Rusko je zpět mezi světovými mocnostmi. USA sice nemůže konkurovat, ale Francii, Německu nebo Číně ano. Za Putina byly cílevědomě obnoveny „sovětské“ tradice – Velkou vlasteneckou válkou počínaje. Umně byly zkombinovány s odkazem carismu a pravoslavnou tradicí „Třetího Říma“. Rychlým tempem rostou výdaje na armádu a ruský zbrojní průmysl (Rusko je největší světový exportér zbraní) jede na plné obrátky. Odpor proti radaru, včera Putinem vypovězená smlouva o omezení konvenčních zbraní, tvrdá politika vůči prozápadním vládám v Gruzii nebo na Ukrajině, to vše je součást politiky, která má hlavně před Rusy samými ukázat: Rusko je zase velké.

Důvod čtvrtý: kontrola médií
Rusko bylo za Borise Jelcina sice chaotickou, ale svobodnou zemí. Za Putina je tomu naopak. Jeden z pilířů svobodné společnosti, média, byl postupně podřízen vládní kontrole. A to média veřejnoprávní, ale i televize, noviny a rádia soukromá. Posledním krokem ruských úřadů byly tento týden pokusy „po čínsku“ zamezit v přístupu na internetové stránky opozičních sil.

Důvod pátý: slabá opozice
Opozice proti Kremlu se během několika posledních let takřka vytratila. Aby se nemohly opoziční síly dostat do parlamentu, byl navíc zvýšen práh z pěti na sedm procent a zcela zlikvidovány volby v jednomandátových obvodech, přes něž se do parlamentu dostávaly silné osobnosti, mnohdy z opozice. Opozice, které je upřena možnost účinné předvolební kampaně, je ale také roztříštěná a nenabízí voličům alternativu k Putinovu vládnutí.

Důvod šestý: tlak na voliče
I když má Putin a jeho strana vítězství jisté, přesto se pojistili. V posledních týdnech je Putin a Jednotné Rusko téměř všude, učitelům a státním zaměstnancům je naznačováno, že podpora někoho jiného než Putinovi je bude stát místo. Prezident a ti, kteří ho podporují, mají neomezený přístup do médií. Pro všechny případy byla zredukována jak účast zahraničních pozorovatelů, tak šance opozice kontrolovat volby ve volebních komisích. Z 95 000 volebních místností bude na vládě nezávislá kontrola maximálně u desetiny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.